• oferty last minute 10 touroperatorów

magazyn Wielki Błękit 05/2007

[magazyn Wielki Błękit 05/2007] - admin - 2007-09-19 13:19:07

W numerze m.in.:

Chorwacja
Prawdziwa perła Adriatyku
Chorwacja, choć jest stosunkowo niedużym krajem, ma nam naprawdę dużo do zaoferowania. Wielu Polaków czuje się tu jak w domu, zapewne ze względu na zbliżoną do naszej kulturę i język. A jeśli słowiańskie klimaty wzbogacone są śródziemnomorskimi krajobrazami z soczyście zieloną, tropikalną roślinnością, majestatycznymi górami i lazurowym morzem w tle i dodatkowo przyprawione bardzo smaczną kuchnią, nic dziwnego, że otrzymujemy nie lada atrakcyjną, niemal egzotyczną mieszankę. To pewnie dlatego każdego roku nie brakuje chętnych, aby wypocząć wśród tych malowniczych pejzaży. Morze Śródziemne, a szczególnie jego północna odnoga – Adriatyk należy do niezwykle charakterystycznych akwenów. U wybrzeży Chorwacji osoby chcące ponurkować zobaczą między innymi pionowe ścianki, pokryte typową szatą poroślową, wąwozy i jaskinie, rumowiska skalne z wszędobylskimi jeżowcami i koloniami żółtych gąbek czy łąki porośnięte podwodną trawą. Ale podwodna Chorwacja to nie tylko formacje skalne oraz bogactwo fauny i flory. Pod wodą znajdują się liczne wraki, a przy odrobinie szczęścia natkniemy się także na artefakty archeologiczne.


Słowacja - Tornala
Nurkowanie u sąsiadów
Tornala to fantastyczna alternatywa dla nurków, którym spowszedniały już nasz piękne polskie jeziora, a którzy nie czują się jeszcze gotowi na trudne nurkowania jaskiniowe. Zarówno termika wody, jak widoczność i bezpieczeństwo zbiornika pozwalają poczuć adrenalinę bez zbędnego ryzyka. Niedaleko od centrum miasta znajduje się niewielkie jeziorko. Jego dno zapadło się do jaskini, przez co pod wodą powstał krater, przypominający dzwon lub zniekształconą klepsydrę. Po wykupieniu pozwolenia na nurkowanie i okazaniu licencji nurkowej udając się nad to jezioro, osoba nurkująca w nim nie będzie miała powodów do narzekania.


S/T Burgermeister Petersen
Znany jako tankowiec
Pozostawiamy za rufą gościnny port we Władysławowie. Morze wita nas piękną i słoneczną pogodą. Nieduże, ledwo wyczuwalne fale nie dają się odczuć nawet najwrażliwszym żołądkom. Mierzeja Helska oddala się coraz bardziej. Krótki dźwięk syreny oznajmia, że jesteśmy na wyznaczonej pozycji. Za chwilę zaczniemy zanurzać się na wrak S/T BURGERMEISTER PETERSEN, znany powszechnie jako tankowiec. Zikowiec napędzany był maszyną parową i wyposażony był w jedną śrubę czteropłatkową o stałym skoku.


231 m – Rekord Polski w nurkowaniu na obiegu otwartym
Infivide – Matrix Diving Exploration 2007
4 lipca do Polski wrócili z Dahab (Egipt) członkowie ekipy Infovide–Matrix Diving Exploration 2007. Celem wyprawy, którą wspiera Infovide–Matrix, była eksploracja niedostępnych dla człowieka i jeszcze nie odkrytych zakątków Morza Czerwonego. Uczestnicy ekspedycji dotarli w nowe obszary Ziemi, które dotąd nie były jeszcze poznane. Granica znanego nam świata i granica możliwości człowieka zostały poszerzone. Jurek Błaszczyk osiągnął głębokość 231 metrów, ustanawiając tym samym nowy rekord Polski w nurkowaniu na obiegu otwartym.

Samolotem na nurkowanie
Krótki poradnik podróżnika
W wakacje często decydujemy się na opuszczenie granic naszego kraju w celu zanurkowania w innym miejscu, niż uroczy Zakrzówek czy zimny Bałtyk. Pakujemy niezbędne ubrania, kosmetyki, sprzęt nurkowy, aparat i ruszamy na lotnisko. Przy odprawie okazuje się, że dodatkowa opłata za drobne parę kilo nadbagażu przekracza cenę całego wyjazdu. Tak, to, niestety, nie jest żart. A to tylko jedna z niespodzianek, które mogą nas zaskoczyć podczas podróży samolotem. Aby ich uniknąć, czyli spokojnie przetrwać podróż samolotem, zachęcamy do przeczytania kilku praktycznych wskazówek, które przygotowaliśmy dla naszych Czytelników.

A także:
Serwis informacyjny
Konkurs fotograficzny
Lista centrów nurkowych
Poradnik – co zrobić z nie nurkującą narzeczoną?
Poradnik – jak przetrwać safari
Reportaż – nurkowanie w komorze
Wiedza nurkowa – historia dekompresji
Rekordy – Rekordy w nurkowaniu, czyli nie róbcie tego sami w domu...
Nurkowanie techniczne – 100 metrów od powierzchni
Nurkowanie techniczne – relacja z safari technicznego
Reportaż - Na piaszczystym dnie
Leigh Cunnigham odpowiada na pytania Czytelników WB
Drobnym drukiem

magazyn Wielki Błękit 05/2007 0

Newsletter

Dopisz się do newslettera i bądź na bieżąco informowany o promocjach i nowościach:
Travelzone.pl zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa transakcji z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii szyfrowania danych
we współpracy z profesjonalnymi partnerami oferującymi bezpieczne płatności internetowe dla sklepów i serwisów,
akceptację kart Visa, MasterCard/EuroCard, JCB, Diners Club, Maestro i Visa Electron
a także szybkich przelewów internetowych (takich jak mTransfer, iPko).
Biuro Obsługi Klienta:

+48 801 00 31 26 (infolinia)
+48 24 36 23 996

pon.-pt. 09:00-19:00
sob.-niedz. NIECZYNNE

Formularz kontaktowy Tagi

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - szczegóły

DOTACJE NA INNOWACJE FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz regulamin serwisu. Akceptuję Czytaj więcej