• oferty last minute 10 touroperatorów

Sri Lanka - warto wiedzieć

[Sri Lanka - warto wiedzieć] - bmx - 2007-09-19 13:41:14

Dla kupców arabskich była krainą szczęśliwych niespodzianek, zaś średniowieczny podróżnik Marco Polo nazwał ją najwspanialszą wyspą świata. Amerykański powieściopisarz Mark Twain uważał ją za „piękną i wspaniale tropikalną”. Mahatma Ghandi był przekonany, że naturalne piękno Sri Lanki było niedoścignione na całej kuli ziemskiej. Dzisiaj również piękno, bogactwo oraz różnorodność i magia tego miejsca oczarowują zwiedzających.
To, co najbardziej przyciąga tu turystów to przepiękne złote plaże oraz bujna tropikalna roślinność. Natomiast bardzo życzliwa turystom miejscowa ludność sprawia, iż pobyt tutaj pozostawia niezapomniane wspomnienia.

Zachęcamy wszystkich, którzy przyjadą na Sri Lankę do wyjścia poza mury hoteli i poznanie okolicy. Sri Lanka bowiem to nie tylko piękne plaże. Posiada ona bardzo bogatą historię, na której ślady napotykamy na każdym kroku. Na południowym wybrzeżu można zwiedzić Galle z jej kolonialnymi budowlami pozostawionymi przez Holendrów, Portugalczyków
i Anglików.

Najciekawsza jest jednak historyczna stolica wyspy, Kandy. Jest ona równocześnie duchową stolicą mieszkańców tego kraju. Tutaj znajduje się relikwia czczona przez buddystów - ząb Buddy.
Niespotykaną atmosferę wyspy polecamy poznawać podczas wycieczek lokalnych. Oszałamiające krajobrazy, szerokie złote plaże oraz atrakcyjna kultura tworzą ze Sri Lanki idealne miejsce do wypoczynku.

Wiza: obywatele RP przy wjeździe na Sri Lankę muszą ubiegać się o wizę. W tym celu muszą okazać wypełnioną po angielsku kartę wjazdową, którą otrzymają w samolocie. Wiza wydawana jest na lotnisku. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy oraz posiadać aktualne zdjęcie.
Wiza przysługuje jedynie na pobyt turystyczny.

Woda pitna: Woda z wodociągów nie nadaje się do picia. Należy na to zwracać uwagę przede wszystkim podczas wycieczek po Sri Lance. W każdym hotelu i gospodzie można kupić wodę mineralną. Zamawiając wodę mineralną, otrzymają Państwo wodę niegazowaną w plastikowych butelkach. Bez obaw można także pić tzw. iced water, przynoszoną w dzbankach do pokoju hotelowego. W polecanych przez nas hotelach można bez większych obaw pić napoje z kostkami lodu i jeść sałatki.

Czas przelotu: ok. 10 godz.

Czas lokalny: zimą: czas polski plus 5 godz.; latem: czas polski plus 4 godz.

Napięcie: 220 lub 230 V, prosimy zwrócić uwagę na wszelkie wskazówki dotyczące korzystania z sieci w pokojach hotelowych. Uwaga: trzybiegunowe wtyczki starego typu, które można jeszcze znaleźć w kilku hotelach, należy odbezpieczyć, wkładając w górny otwór ołówek lub długopis. Należy jednak przy tym zachować szczególną ostrożność.

Waluta: rupia lankijska (LKR). W obiegu są zarówno monety, jak i banknoty. Nominały monet: 5, 10, 25 i 50 centów, 1, 2 i 5 rupii. Nominały banknotów: 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 rupii. Pieniądze można wymienić w recepcji większości hoteli. Kurs jest tylko nieznacznie niższy niż w bankach. Banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.30.
W soboty i niedziele banki są zamknięte. Do wymiany pieniędzy potrzebny jest paszport. Kwit wymiany należy zachować aż do wyjazdu. Wymiana pozostałych rupii przed wyjazdem możliwa jest tylko w Bank of Ceylon na lotnisku. Ponieważ zarówno wwóz jak i wywóz waluty krajowej jest zabroniony nie ma możliwości wydania pozostałych rupii w sklepie wolnocłowym (Duty Free Shop).

Ludność: największa gęstość zaludnienia w strefie przybrzeżnej od Negombo do Galle (ok. 780 osób na km2). Wielonarodowościowa struktura ludności. Przeważają Syngalezi wyznania buddyjskiego i chrześcijańskiego. W regionie Kolombo żyje także dużo Tamilów i mniejszości indyjskich, w Galle i Negombo – sporo muzułmanów.

Grupy wyznaniowe: buddyści, chrześcijanie, muzułmanie oraz wyznawcy hindu.

Napiwki: obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, kierowcom
i przewodnikom – ok. 10 do 15 %. Bagażowy powinien otrzymać nie mniej niż 20 LKR za jedną sztukę bagażu, pokojówka - ok. 150 LKR tygodniowo.

Plaże: bezpłatne, publiczne plaże, niezagospodarowane.

Ceny w hotelu i restauracjach: obiad – ok. 10 USD, piwo – ok. 2 USD, wino – ok. 4 USD, kawa – ok. 2 USD.

Newsletter

Dopisz się do newslettera i bądź na bieżąco informowany o promocjach i nowościach:
Travelzone.pl zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa transakcji z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii szyfrowania danych
we współpracy z profesjonalnymi partnerami oferującymi bezpieczne płatności internetowe dla sklepów i serwisów,
akceptację kart Visa, MasterCard/EuroCard, JCB, Diners Club, Maestro i Visa Electron
a także szybkich przelewów internetowych (takich jak mTransfer, iPko).
Biuro Obsługi Klienta:

+48 801 00 31 26 (infolinia)
+48 24 36 23 996

pon.-pt. 09:00-19:00
sob.-niedz. NIECZYNNE

Formularz kontaktowy Tagi

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - szczegóły

DOTACJE NA INNOWACJE FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz regulamin serwisu. Akceptuję Czytaj więcej