• oferty last minute 10 touroperatorów

Dominikana - warto wiedziec

[Dominikana - warto wiedziec] - bmx - 2007-09-13 21:22:20

Wizy: Obywatele polscy nie mają obowiązku posiadania wizy. Przy wjeździe do Dominikany obowiązuje karta turystyczna ważna przez 90 dni. Opłata za karta turystyczną wynosi ok.11 USD. Pobierana jest również opłata wyjazdowa w wysokości ok. 20 USD. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
Waluta: PESO ( DOP), 1USD = 32,55 Peso , 1 Euro = 44,26 Peso (kwiecień’ 2007). Wywożenie dominikańskiej waluty jest zakazane.

Orientacyjne ceny: karta telefoniczna 3 min. ok. 6 USD, znaczek ok. 25 pesos, pocztówka ok.15 pesos, przekąski od 3 USD, kolacja od 10 USD, pizza, kanapki, lekkie dania typu lunch w restauracji od 3,90 USD, obiad w restauracji od 7,90 USD, butelka wina od 15 USD, piwo od 2 USD, taksówki nie mają taksometrów - trzeba najpierw uzgodnić cenę.

Wypożyczenie samochodu: 60 - 100 USD bez limitu km, karta kredytowa - zamiast wysokiego depozytu.

Wypożyczenie leżaka i parasola: ok 5 USD.

Plaże: szerokie, piaszczyste, ogólnodostępne.

Napięcie elektryczne: Prąd o napięciu 110 V. Polskie wtyczki nie będą pasowały należy stosować adaptery (można kupić w sklepie - koszt ok. 4 USD).

Klimatyzacja: centralna, w większości hoteli sterowana indywidualnie.

Szczepienia: Nie obowiązują.

Czas lokalny: Zimą czas polski minus 5 godzin.

Czas przelotu: ok.13 godz.

Czas transferów: do 45 min.

Limit bagażu w samolocie (na osobę): bagaż zasadniczy do 20 kg, bagaż podręczny do 5 kg. Za każdy kg bagażu powyżej limitu, pasażer musi uiścić dodatkową opłatę

Warto wiedzieć:
· Woda z kranu dopiero po przegotowaniu nadaje się do spożycia . Zaleca się spożywanie wody butelkowanej. Nie należy spożywać nie umytych owoców i warzyw.

· Pieniądze można wymienić w bankach i kantorach wymiany oraz w niemal wszystkich recepcjach hotelowych. Prosimy pamiętać, że wymiana pieniędzy poza uprawnionymi do tego punktami jest zabroniona i karalna.

· Zalecane jest posiadanie dolarów w gotówce. Akceptowane karty kredytowe (Visa, Master Card, American Express, Disers Club), bankomaty ogólnie dostępne.

· Banki nie pracują w soboty. Przed weekendem należy zadbać o zapas gotówki.

· Należy wymienić tylko tyle pieniędzy ile w danym momencie potrzebujemy. Prawo zezwala turystom wyjeżdżającym z Dominikany na wymianę jedynie 30 procent posiadanych jeszcze peso (tylko na podstawie dowodów transakcji z banków czy oficjalnych punktów wymiany walut). Resztę należy wydać. Wywożenie dominikańskiej waluty jest zakazane.

· Nie można opuścić Dominikany z sumą większą niż 10 000 USD.

· Międzynarodowe prawo jazdy jest honorowane w okresie ważności karty turystycznej.

· Przy wypożyczeniu samochodu bez limitu kilometrów, karta kredytowa jest akceptowana zamiast wysokiego depozytu.

· Taksówki nie mają taksometrów, należy więc najpierw uzgodnić cenę z kierowcą.

· Na plaży i przy basenie obowiązuje zakaz opalania się i kąpieli nago lub topless.

· Sklepy czynne są z reguły w godzinach 9:00-12:00 i 14:00-18:00. W centrach wypoczynkowych sklepy czynne są bez przerwy w godzinach 9:00-20:00.

· Bez oclenia można wwieźć: 200 papierosów lub 25 cygar 250g tytoniu, butelkę spirytusu.

· Obowiązuje zakaz wwożenia broni, narkotyków i żywności oraz wywozu większej ilości rumu. Zabrania się także wwożenia materiałów o treści pornograficznej.

· Klimat tropikalny. Przelotne opady przez cały rok. Zaleca się lekką odzież, kurtkę-wiatrówkę jak również preparaty przeciw komarom i kremy z filtrem ochronnym.

· Do rachunku doliczane jest 5-10% wartości. Napiwek oczekiwany jest również przy świadczonych usługach.

· Pomimo tego, że nie ma obowiązkowych szczepień występują zagrożenia epidemiologiczno-sanitarne, dlatego zaleca się szczepienie przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Więcej informacji na temat szczepień profilaktycznych mogą Państwo uzyskać w stacjach sanitarno-epidemiologicznych w Warszawie ( ul. Żelazna 79, tel. 022/620 -90-01, e-mail;www.wsse.waw.pl).

· Ośrodki turystyczne w miejscowościach Sosua, Playa Dorada, Costa Dorada położone są w pobliżu lotnisk, skąd czasem może dochodzić hałas. Prosimy mieć również na uwadze fakt, że święta i inne imprezy rozrywkowe obchodzone są dośc hucznie do późnych godzin wieczornych, co może powodować dużo hałasu.

· Ze względu na rozwój ruchu turystycznego na Dominikanie prowadzone są prace renowacyjne i budowlane obiektów hotelowych. Dlatego należy liczyć się z ewentualnymi pracami budowlanymi w sąsiedztwie lub na terenie ośrodka.

Newsletter

Dopisz się do newslettera i bądź na bieżąco informowany o promocjach i nowościach:
Travelzone.pl zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa transakcji z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii szyfrowania danych
we współpracy z profesjonalnymi partnerami oferującymi bezpieczne płatności internetowe dla sklepów i serwisów,
akceptację kart Visa, MasterCard/EuroCard, JCB, Diners Club, Maestro i Visa Electron
a także szybkich przelewów internetowych (takich jak mTransfer, iPko).
Biuro Obsługi Klienta:

+48 801 00 31 26 (infolinia)
+48 24 36 23 996

pon.-pt. 09:00-19:00
sob.-niedz. NIECZYNNE

Formularz kontaktowy Tagi

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - szczegóły

DOTACJE NA INNOWACJE FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz regulamin serwisu. Akceptuję Czytaj więcej