wtorek 6 grudnia
Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • #26848
  TravelZone
  Keymaster

  DAHAB

  Jest numerem 1 w Egipcie pod względem wiatru, klimatu i infrastruktury windsurfingowej. Na wodzie znaleźć można różne warunki do windsurfingu: od płaskiej wody do ćwiczenia rufek i speedu po półtorametrowy wave przy silnym wietrze. Dosyć duża zatoka oferuje średniej wielkości chop, gdzie można doskonalić różne manewry od prostych skoków po speed loopy. Wypływając poza obszar laguny, można popływac na fali, wysoko poskakać, poćwiczyć początkowe jazdy z falą, nawet po próby do back loopa. To miejsce można polecić praktycznie wszystkim: początkującym winsurfingowcom którzy pierwsze kroki mają już za sobą (po tygodniowym szkoleniu), średniozaawansowanym i zaawansowanym.

  Spoty

  W Dahab znajdziecie 2 miejsca do pływania:
  Pierwsze miejsce to Laguna z kilkoma głównymi bazami windsurfingowymi i położonymi wokół niej hotelami oraz różnymi warunkami panującymi na wodzie (od poczatkujących i zaawansowanych).
  Drugie miejsce to Lighthouse przeznaczone dla zaawansowanych deskarzy ze świetna falą. Jest to koralowy przylądek na pograniczu turystycznej części Dahab-Masbet a beduinskiej wioski Assalah.

  Laguna
  To płytka zatoka z ładnymi piaszczystymi plażami hoteli Ganet Sinai, Hilton czy innych, zamknięta od otwartego morza piaszczystą ławicą – półwyspem. Wyśmienite miejsce dla początkujących: płytka woda, łatwy start wprost z plaży i spokojna powierzchnia wody bez fal. Wiatr tu wieje zazwyczaj od lądu (offshore).
  2. Wylot z laguny, cząściowo już poza końcem piaszczystego cypla. Tu już bywa silniejszy wiatr i mniejsze fale. Dobre miejsce dla średnio zaawansowanych.
  3. Zewnętrzna strona ławicy obrzeżona rafami koralowymi to jest parwdziwy raj dla deskarzy. Fale tu osiągają wysokości od 2 do 4 metrów.
  4. Wybrzeże przy Dahab Bay ma stały północny wiatr wzdłuż brzegu z lewej strony (sideshore). I tu jest łatwy start z plaży nawet z mniejszą deską oraz łatwy dojazd i wyjście. Bliżej brzegu bywają mniejsze fale a dalej, od 500 aż 1000 metrów od brzegu fale już osiągają ponad 2-3 metry.

  Lighthouse
  Koralowy przylądek na pograniczu turystycznej części Dahab-Masbet a beduinskiej wioski Assalah. Jest tu łatwe zejście do wody z plaży, która jest chroniona przed falami od północy, a już po kilkunastu metrach – fale otwartego morza. Wiatr jest tu stały, wiejący od północy wzdłuż brzegu. Podobno najlepsze fale w Egipcie są właśnie tutaj.

  Bazy windsurfingowe

  Club Mistral I
  Baza jest położona przy hotelu Dahab Bay. Jest to niewielka baza, lecz dobrze wyposażona (deski Mistral, żagle North Sails). Bazę polecamy głównie osobom juz dobrze pływającym. Dużym plusem jest możliwość odpłynięcia od bazy półwiatrem, a po kilkuset metrach od brzegu pływanie na 2-3 metrowych falach.
  Minusem jest słabe, kamieniste zejście do wody i małe zafalowanie bezposrednio przy brzegu.

  Club Mistral II
  Baza znajduje się przy hotelu Hilton, oferuje możliwość łatwego startu prosto z plaży, wiatr zwykle wieje od lądu. Jest to odpowiednie miejsce dla początkujących. Nieopodal znajduje się miejsce, gdzie można zostawić deskę i odpoczywając obserwować wyczyny innych, bądź poprosić o pomoc instruktora, jeśli jest taka potrzeba. Obydwie bazy Mistrala dysponują bardzo dobrym, nowoczesnym sprzętem ( Mistral & North Sails) oraz fachową pomocą instruktorską.

  Harry Nass Surf Action Center
  Jest pierwszą bazaą przy hotelu Coralia i drugą, nowo otwartą przy Iberotel Dahabeya. W bazie 250 najnowszych desek (F2 i JP) oraz 300 żagli Neil Pride we wszystkich rozmiarach.

  Dahab nie jest szczególnie polecaną miejscówką kitesurfingową ze względu na liczne zakazy pływania dla kitesurferów. W zasadzie tylko w bazie Harrego Nassa prowadzone są kursy dla początkujących. Minimum 300 dni z wiatrem o sile powyżej 4 stopni! W Dahab wiatr trafia z całą siłą w półwysep, mierzeję wcinającą się na 7 km w zatokę i działa jak skrzydło samolotu. Dodatkową przyczyną jest termika i jednoczesne odchylanie wiatru. Dlatego wiatr wieje tutaj silniej i częściej niż gdzie indziej nad Morzem Czerwonym.

  Bazy Kitesurfingowe

  Harry Nass Surf Action Center
  Strefa płytkiej wody o rozmiarach 300 x 500 metrów w bezpiecznej lagunie kitingowej przy Hotelu Coralia zapewnia idealne warunki do prowadzenia kursów dla początkujących. Do szkoleń używany jest sprzęt Cabrinha. Nie ma możliwości wypożyczania sprzętu bez wykupienia szkolenia, ale istnieje możliwość przechowywania własnego sprzętu do kite’a.

  Polecane hotele:
  Hilton Dahab
  Iberotel Dahabeya
  Le Meridien Dahab Resort
  Novotel Coralia

  HURGADA

  Wiatr przy plaży bywa czasem nierówny, ale około 400m od brzegu znajduje się sandbar, gdzie można znaleźć warunki niemające sobie równych. Ta łacha piachu zatrzymuje fale, a piaszczyste podłoże nadaje idealnie płaskiej wodzie jasno błękitny kolor. W górę od centrum znajduje się duża płytka zatoka wymarzona dla początkujących kitesurfistow. Najlepsze wiatry w Hurghadzie wieją w okresie letnim, ale należy się wtedy również liczyć z upałami. Zimą wiatr bywa kapryśny i choć większe są w tym okresie szanse na naprawdę silny wiatr, to zdarzają
  się tygodnie, gdy w ogóle nie będzie się można poślizgać.

  Spoty

  Temperatury wahają się od 23-25 stopni C, w zimie do 35 stopni w czerwcu i prawie 40 w lipcu i sierpniu, kiedy jest najgoręcej. Temperatura wody jest bardzo przyjemna przez cały rok, bo już w kwietniu wynosi ponad 22 stopnie, a latem podnosi się do ponad 28 stopni C. Deszcz praktycznie w tym rejonie nie występuje ( może czasem popadać przez klika minut raz, czy dwa razy do roku). Wiatr jest wynikiem różnic temperatur pomiędzy lądem a morzem. Wieje przez cały rok ze średnią siłą 4-7 Bft ( 75% dni ). Z rana zwykle wiatr wieje w kierunku otwartego morza, po południu następuje zmiana i wtedy wiatr wieje ku wybrzeżu z północy. Generalnie wiatry z północy, najlepsze wieją od kwietnia do października, w zimie (listopad – marzec) wiatry wieją w stosunku do lata o 50 % rzadziej, najczęstsza siła wiatru to 4 do 7 Bft, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce do uprawiania windsurfingu. Zatoka z plaską wodą oferuje doskonałe warunki dla początkujących i doskonalących swoje umiejętności. Akwen poza zatoką oferuje fale o wysokości ok. 1 metra.

  Bazy kitesurfingowe

  Colona Watersports
  Baza znajduje się przy hotelu Magawish. Obok windsurfingu , jest to jeden z najlepszych spotów do uprawiania (nauki) kitesurfingu w Egipcie. Sprzyja temu szeroka, piaszczysta plaża, zafalowanie typu choppy. Panują tam idealne warunki dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Sprzęt w bazie to 50 desek i 100 latawców firmy Naish. W bazie można skorzystać z następujących usług:
  •kursy
  •wypożyczenie sprzętu
  •przechowywanie sprzętu

  Bazy windsurfingowe

  Pro Center Tommy Friedl
  Ma swoje dwie bazy w Hurghadzie – zlokalizowane przy hotelach Jasmin Village oraz Grand Seas. Dzięki świetnym warunkom, takim jak: ciepła woda, dużo wiatru, bardzo dobra infrastruktura i perfekcyjna plaża kite’owa bazy Pro Center są często wybierane zarówno przez początkujących jak i zaawansowanych kiciarzy.

  Jasmin
  Na plaży hotelu Jasmin znajduje się niewieka zatoka, w której do ok. 100-150 m od brzegu jest płytko. Płaska woda występuje tylko przy brzegu, dalej warunki „choppy” i fale dochodzące do 2 m. Wiatr wieje z boku (sideshore), co ułatwia start i powrót na plażę. Bazy oferują najnowszy sprzęt kiteboardingowy (Baza Jasmine – North, Baza Grand Seas – Cabrinha) oraz przechowywanie prywatnego sprzetu swoich klientów. Kursy prowadzone są przez doświadczonych instruktorów z całego świata. Przechowalnie sprzętu znajdują się tuż przy plaży, dzięki czemu istnieje możliwość szybkiej zamiany sprzetu w zależności od warunków. Pracownicy pomagają na plaży podczas startowania i lądowania kite.

  Grand Seas
  Znajduje się bezpośrednio na plaży hotelu Grand Seas, z prawej strony laguny. W bazie można wypożyczyć sprzęt zarówno do windsurfingu jak i kitesurfingu, przechować swój prywatny sprzęt lub zamówić lekcje u instruktora. Laguna jest idealnym miejscem do nauki, bardziej doświadczeni windsurferzy startują z drugiej strony laguny i środka w kierunku otwartego morza.

  Polecane hotele:

  Alladin Beach
  Jasmine Village
  Magawish

  SAFAGA

  Małe miasto położone 53 km na południe od Hurghady. Niepowtarzalnego charakteru przydają mu liczne, małe osady turystyczne oraz port. Dawniej niewielka wioska rybacka znana była jedyniejako port, z którego rzesze wiernych wyruszały na coroczną pielgrzymkę do Mekki. Obecnie miejscowość ta jest kurortem wypoczynkowym, rozciągniętym wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego. Wydmy oraz częściowo pokryte czarnym piaskiem plaże są wymarzonym miejscem na kąpiele słoneczne. Safaga ze względu na wiejące przez cały rok wiatry jest bardzo często odwiedzana przez miłośników windsurfingu. W 1993 r. była nawet gospodarzem Mistrzostw Świata w WindSurfingu. Doskonały dla początkujących, średniozaawansowanych i do pływania slalomowego. Wiatr wieje lekko ukośnie od lądu. Fale są niewielkie i dosyć strome. Z uwagi na niemal stałą i bardzo wysoką temperaturę wody pianki neoprenowe nie są konieczne. Zazwyczaj szorty wystarczą. Wiatry termiczne wieją niemal przez cały rok z niesamowitą regularnością. Poranny wiatr wieje lekko od brzegu i odkręca się na kierunek lekko do brzegu po południu. W ciągu dnia siła wiatru wzrasta o około 1 do 2 stopni Beauforta, co zwykle pozwala na przeprowadzenie w ciągu dnia kursów na wszystkich poziomach zaawansowania.

  Spoty

  Windsurfingowy – Menaville
  W zatoce Safagi znajdziecie idealne warunki dla miłośników free ride’u, speed’u i freestyle’u. Jest to wspaniałe miejsce dla tych wszystkich, którzy chcieliby poprawić swoje umiejętności pływania na desce z żaglem. Początkujący i dzieci będą się czuli zupełnie bezpiecznie podczas swoich pierwszych kroków na windsurfingu na akwenie tuż przed plażą hotelową (pierwszych 200m jest osłoniętych od fali).

  Kitesurfingowe – Kreazy Bay
  30 minut łodzią na północ od hotelu. Kreazy jest miejscem idealnym dla kitesurferów na każdym poziomie: bardzo szeroka plaża na końcu laguny ułatwia pierwsze kroki w bezpiecznym i komfortowym środowisku. Pływający mogą wybrać pomiędzy płytką a głęboką krystalicznie błękitną wodą. Często mogą wrócić z wiatrem do hotelu na kajtach asekurowani przez łódź.

  Windsurfingowy i kitesurfingowe – Wyspa Tobia
  Poznajcie jeden z najlepszych miejsc do pływania na desce lub kajcie: wyspa Tobia i jej wspaniała laguna. Możecie się tam dostać łodzią lub podczas rajdów organizowanych przez ekipę CNS. I jeśli masz szczęście możesz nawet żeglować z delfinami.

  Bazy windsurfingowe

  Mistral Club
  Ta kameralna baza windsurfingowa i spot mieszczą się w zasadzie na terenie zespolu hotelowego Shams, na pięknej, szerokiej plaży i bardzo blisko Holliday Inn. Praktycznie kilkadziesiąt metrów od parku bungalowów. Rano wieje ukośnie od brzegu (cross-offshore) i nieco zmienia kierunek około południa na sideshore. Część akwenu została wydzielona tylko dla kitesurfingu. Woda przy brzegu jest płaska i stopniowo przechodzi w fale do 2 m wysokości. Zajęcia prowadzone
  są głównie w części, gdzie jest stosunkowo płytko oraz w lagunie dla początkujących.
  Sprzęt: Podobnie, jak w pozostalych klubach podstawowe wyposażenie bazy stanowią deski Mistral oraz pędniki North Sails. Do dyspozycji jest ok. 80 desek i ok. 120 pędników. Nie jest to wiele zważywszy na pojemnośc pobliskiej bazy lokalowej. Tym samym zalecane jest znacznie wcześniejsza rezerwacja sprzętu, na którym nam zależy. Rezerwacja zapewnia nam do wyłącznej dyspozycji konkretny model, chociaz zawsze w miare dostępności w bazie można wymiennie przetestowac pozostałe deski. Pędniki są otaklowane, posiadają linki trapezowe i mogą byc dowolnie wybierane i używane w trakcie pływania, chociaz równiez w miarę dostępności. Powierzchnie pędników są od 3 m do 9 m kw.
  Rezerwacja: Koszt rezerwacji sprzętu wynosi za 180 Euro/tydzien. Cena ta, podobnie jak we wszystkich innych bazach windsurfingowych na świecie nie zawiera ubezpieczenia sprzętu od zniszczenia. Ubezpieczenie takie wykonuje się na miejscu w konkretnej bazie, z uwagi na umowy poszczególnych baz z różnymi ubezpieczycielami. Warto pamiętać o tym, ze wypożyczenie sprzętu na miejscu jest dużo droższe, a niekiedy wręcz niemozliwe.
  Cennik:
  Kurs 6h – 115 Euro
  Kurs dla początkujących 10h – 165 Euro
  Kurs dla dzieci 6h – 100 Euro
  Kitesurfing od 1-czerwca do konca pazdziernika
  Kurs wprowadzający 3 x 2h – 215 Euro
  Kurs dla początkujących 5 x 2h – 250 Euro
  Wypozyczanie – 215 Euro/tydzień

  Club Nathalie Simon
  Zlokalizowany na plaży Hotelu Menaville. CNS fun-kite oferuje:
  – profesjonalną szkołę licencjonowaną przez I.K.O (International Kiteboarding Organisation) i CNS (Club Nathalie Simon)
  – najlepszej jakości sprzęt firm: NEILPRYDE, BIC, TIGA, TAKOON i PIKEBOARDS
  – kursy indywidualne i grupowe (maks. 4 osoby) po polsku, angielsku, francusku i arabsku
  – wypożyczalnię, przechowalnię oraz czyszczenie sprzętu
  – kajtowo-windsurfingowe safari
  – obserwację i asekurację z łodzią motorową na akwenie

  Tornado Surfcenter
  Baza mieści się na plaży hotelu Holiday Inn. Początkujący znajdą to idealne warunki do stawiania pierwszych kroków…przyjemne, piaszczyste dno bez raf koralowych oraz cieplutka woda. Natomiast zaawansowani mogą korzystać z doskonałych warunków do pływania slalomowego,a świetne fale osiągające wysokość 1- 1,5 metra zapraszają do skoków! W bazie prowadzone są szkolenia kitesurfingowe (licencja IKO- 2 instruktorów).
  Sprzęt: 30 desek F2 and JP – 50 pędników North Sails, 10 desek, 20 latawców Naish.
  CENNIK TORNADO W EURO
  1 godz.- 13
  1 tydzień – 150
  2 tygodnie – 263
  3 tygodnie – 325
  Ubezpieczenie 1 tydzień – 25
  Ubezp. 1 tydzień- deski JP – 30
  Ubezp. 2 tygodnie – 40
  ubezp. 2 tyg. – deski JP – 50
  przechowanie sprzętu 1 tydzień – 25

  Bazy kitesurfingowe

  Club Mistral Safaga
  Ta kameralna baza windsurfingowa i spot mieszczą się w zasadzie na terenie zespołu hotelowego Shams, na pięknej, szerokiej plaży i bardzo blisko Holliday Inn.
  Praktycznie kilkadziesiąt metrów od parku bungalowów. Rano wieje ukośnie od brzegu (cross-offshore) i nieco zmienia kierunek około południa na sideshore.
  Część akwenu została wydzielona tylko dla kitesurfingu. Woda przy brzegu jest płaska i stopniowo przechodzi w fale do 2 m wysokości. Zajęcia prowadzone są głównie w części, gdzie jest stosunkowo płytko oraz w lagunie dla początkujących (350m x 150 m). Dla zaawansowanych kitesurwerów szczególnie polecana jest Kite Bay II. Na życzenie klientów organizowane są tzw. kite trips do Soma Bay przy asekuracji łodzi. W bazie Clubu Mistral mówi się w następujących językach:
  – niemiecki
  – angielski
  – francuski
  – hiszpański
  Baza jest czynna cały rok, codziennie od 8:30 do 17:00. Zajęcia odbywaja się w grupach max. 4 osobowych. Istnieje również możliwość wykupienia zajęć indywidulanych – 2 godz. – 150 € (sprzęt w cenie).

  Club Nathalie Simon Safaga
  Zlokalizowany przy Hotelu Menaville CNS fun-kite oferuje:
  – profesjonalną szkołę licencjonowaną przez IKO (International Kiteboarding Organisation) i CNS (Club Nathalie Simon)
  – najlepszej jakości sprzęt firm: NEILPRYDE, BIC, TIGA, TAKOON i PIKEBOARDS
  – kursy indywidualne i grupowe (maks. 4 osoby) po polsku, angielsku, francusku i arabsku
  – wypożyczalnię, przechowalnię oraz czyszczenie sprzętu
  – kajtowo-windsurfingowe safari
  – obserwację i asekurację z łodzią motorową na akwenie
  Baza jest czyna od 8:30 do zachodu słońca.

  Tornado Surfcenter
  Baza znajduje się na plaży przy hotelu Holiday Inn. Początkujący znajdą tu idealne warunki do stawiania pierwszych kroków…przyjemne, piaszczyste dno bez raf koralowych oraz cieplutka woda. Natomiast zaawansowani mogą korzystać z doskonałych warunków do pływania slalomowego,a świetne fale osiągające wysokość 1- 1,5 metra zachęcają do skoków! W bazie prowadzone są szkolenia kitesurfingowe, wypożyczalnia i przechowalnia sprzętu oraz serwis .
  Szkolenia odbywają się w małych grupach (maksymalnie do 4 osób na jednego instruktora), na płytkiej wodzie Kreazy Bay – powierzchnia 2 km (szerokośc 800 m).
  Zaawansowani kitesurferzy znajdą nieopodal głębszą wodę. Przez cały dzień kursantom towarzyszy łódź ratunkowa, z której w ciągu dnia serwowany jest posiłek.
  Szkolenie:
  Dla początkujących:
  – 6 godz. – 140 €
  – 12 godz. – 240 €
  Dla zaawansowanych:
  – 6 godz. – 155 €
  Asekuracja łodzią wraz z posiłkiem – 15 € / dzień

  Polecane hotele:

  Holiday Inn
  Imperial Shams
  Intercontinental Abu Soma
  Menaville
  Shams Safaga

  EL GOUNA

  Ze względu na doskonałe warunki wiatrowe El Gouna jest już bardzo dobrze znana na świecie jako spot kitesurfingowy.Płytka woda i równy wiatr wzdłuż brzegu sprawiają, że wielu turystów przylatuje tu właśnie po to by spróbować tego sportu lub w pełni aktywnie wykorzystać urlop w jednym z najlepszych spotów na świecie. W samej El Gounie istnieje już pięć baz kitesurfingowych w tym jedna IKO – polska baza RedSeaZone.

  Bazy windsurfingowe

  Red Sea Zone
  Pierwsze polskie centrum kiteboardowe w Egipcie.
  Baza znajduję się w El Gounie na Northern Mangroovy Beach. Ma nieograniczoną przestrzeń upwind i ponad kilometr downwind. Działa od lipca 2005. Od kwietnia 2006 RedSeaZone jest IKO Centrum. Baza organizuje ITC (Instructor Trainig Courses)- czyli kursy instruktorskie IKO. RedSeaZone to nie tylko kite, ale równiez windsurfing. W bazie można wziąć lekcje windsurfingu albo wypożyczyć sprzęt.
  Akwen:
  Średnia głębokość wody wodległości do 200m od brzegu to ok. 0,7m. Przy zbyt niskim stanie wody do nauki możemy korzystać z naturalnego basenu położonego w bezpośrednim sąsiedztwie bazy. Dysponujemy również tabelą pływów występujących w El Gounie. Przeważają wiatry cross-on-shore, a w okolicy nie ma żadnych obiektów, które mogłyby powodować jakiekolwiek turbulencje.
  W BAZIE mieści się:
  – snack bar,
  – toalety,
  – prysznice
  – przechowalnia sprzętu kiteboardowego i windsurfingowego.
  Przechowywanie sprzętu jest wliczone w pakiet asekuracyjny (przechowanie, korzystanie z bazy – np. słodka woda do mycia, pomoc na plaży i asekuracja w wodzie z akcjami ratunkowymi włącznie.
  Oferta:
  – kursy kiteboardu (według standardów IKO),
  – wypożyczalnie sprzętu kiteboardowego,
  – pakiet asekuracyjny.
  Wyposażenie:
  Głównie w najnowszy sprzęt firmy Naish oraz DaKine. Naish Torch 2006 i Shockwave oraz deski Nobile. Dostępne są również kite’y firm: Best, Cabrinha, RRD, North, oraz deski: RRD, Skywalker, SU2 i Nobile.
  Kadra:
  Doświadczeni, licencjonowani instruktorzy oraz beach assistants, którzy dbają o bezpieczeństwo klientów. (Asekuracja również z pontonu) Nieoceniona zaletą jest fakt, że sezon tam trwa cały rok a sama El Gouna jest pięknym i bezpiecznym miejscem.
  Transport:
  W samej El Gounie właściwie nie ma znaczenia w którym hotelu się mieszka, z reguły każdy jest nie dalej niż 10min drogi samochodem od bazy. Przy wcześniejszej informacji baza organizuje transfer lotnisko-baza (sprzęt)-lotnisko. Koszt takiego transportu wynosi ok. 30 euro w obie strony za busa (do takiego busa z bagażami wchodzi max 7-10 osób).
  Na miejscu w El Gounie dla kursantów organizowany jest codzienny transport do bazy. Od kwietnia kursuje do bazy co godzinę shuttle bus z Down Town w El Gounie. Bilet kosztuje 10 LE na tydzień (nie ma już więc potrzeby korzystania z toktok-ów czy taksówek)
  Atrakcje:
  Pracownicy bazy chętnie pomogą w zorganizowaniu dodatkowych atrakcji, jak quady po pustyni, czy nurkowanie (współpracują z polskimi szkołami nurkowymi w Hurghadzie). Od maja w bazie również dostępny land sailing oraz land kiting. Jest również boisko do siatkówki. Baza oferuje ponadto masaż dla swoich klientów, dla kursantów pół godzinny masaż w cenie kursu. Organizowane są wycieczki na Tawila Island – niezaldniona wyspę, możliwość snorkowania, dla zaawansowanych
  kiteboarderów z możliwością kite’owania

  Polecane hotele:

  Movenpick Resort
  Ocean View
  Sheraton Miramar

  ALACATI

  Jest to doskonałe miejsce dla amatorów wind i kitesurfingu, a to za sprawą krystalicznie czystej wody, stałych wiatrów, które wieją tu ponad 300 dni w roku gościnności Turków. Nie bez przyczyny nazywane jest windsurfingowym rajem. Na miejscu, przy bazach znajduje się Hotel Suzer, natomiast pozostałe w oddalonej o 7 km miejscowości Ilica (połączenie busem). Rano wiatr nie jest zbyt silny, co daje szansę początkującym. Bliżej południa siła wiatru rośnie i wtedy do akcji wkraczają freestyl’owcy. Latem wiatr wieje od północnej strony zatoki i przy bazach jest to kierunek sideshore. Dzięki temu woda jest płaska. Płaska woda i stały wiatr to wspaniała okazja do szlifowania różnych manewrów. Jeśli kogoś nudzi płaska woda, może wypłynąc na głębszą część zatoki, gdzie są fale. Wiosną i jesienią, kiedy przeważa wiatr z południa tworzą się fale do 1,5 m wysokości. Ten czas sprzyja chętnym do nauki jazdy na fali.

  Spot

  Alacati to zatoka z wiatrem Meltemi, który wieje z północnego zachodu. Miejsce to znane jest ze sprzyjających warunków do nauki. Wiatr wieje tu przez całą zatokę i wzmacnia się przepływając między górami. Ujście zatoki stanowi basen o szerokości 500 i długości 400-metrów. Woda w basenie jest płytka.

  Bazy

  Fun System Center
  znajduje się przy jednym z najbardziej znanych w Europie spotów z płaską wodą.
  Baza wyposażona jest w około 60 nowych desek NAISH i F2 oraz 90 żagli Neil Pryde z karbonowymi masztami. Baza czynna jest codziennie od 9:30 aż do powrotu z wody ostatniego surfera. W razie kłopotów podczas pływania, przy brzegu czeka łódź ratunkowa gotowa w kazdej chwili do startu. Dla tych którzy chcą odpocząć, lub popatrzeć na pływających, udostępniane są krzesła plażowe i parasole. Można zamówić drobną przekąskę i napić się czegoś chłodnego.

  Club Mistral
  Baza znajduje się niedaleko hotelu Suzer. Jest czynna od 15 marca do 3 listopada, codziennie od 9:30 do 18:00. W bazie można się porozumieć w następujących językach: angielskim, francuskim, niemieckim i tureckim.
  SPRZĘT
  Deski MISTRAL: Beast Wave, Joker Freestyle, Syncro Wave- Freestyle, Screamer Freeride, Explosion Freemove, N.Trance Beginner, Takeoff Kids.
  Żagle North Sails: Voodoo 3.0- 5.7, Superstar 3.7-5.7, Duke 4.2- 6.7, Disco 5.4- 7.3, Crossride 5.4- 8.8.
  CENNIK WYPOŻYCZENIA SPRZĘTU w EUR
  1 tydzień – 180
  2 tygodnie – 300
  3 tygodnie – 420
  4 tygodnie – 540

  Surf & Action Center
  Znajduje się w zielonym kompleksie ogrodowym około 50 m od wody. Zapewnia wygodę w postaci przebieralni, toalet i natrysków z ciepłą wodą. Oferowane są leżaki i parasole na plaży w specjalnej cenie (tylko 3,5 Euro na tydzień za leżak).
  Na terenie stacji znajdziecie Państwo przytulną restaurację. Jeżeli będziecie mieć ochotę coś zjeść podadzą wam tam smakowite potrawy, a w przerwach w surfowaniu i wieczorami można odpocząć przy szklaneczce chłodnego napoju.
  Baza oferuje około 160 desek Fanatic/JP około 200 żagli NeilPryde, a także około 30 szkoleniowych desek i pędników dla dzieci (od 2,2 m2).

  Alacati Surf Paradise Club
  Baza powstała w 1995 roku i zajmuje jedno z najlepszych miejsc na spocie.
  Obok bazy znajduje się mały, sympatyczny bar na plaży oraz restauracja, gdzie mozna odpocząć, zamówić coś do jedzenia lub wypić chłodne piwko oglądając wyczyny surferów .
  SPRZĘT
  60 desek F2/ Taboo & 90 żagli GAASTRA
  30 desek JP & 60 żagli GAASTRA
  Dla potrzeb szkółki baza posiada 40 kompletów dla początkujących i średniozaawansowanych ( także deski i pędniki dla dzieci). Baza posiada także przechowalnię na 30 kompletów.

  Polecane hotele:
  Suzer

  FUERTEVENTURA

  Na Fuerteventurze możecie pływać na windsurfingu i kitesurfingu. Druga co do wielkości i najrzadziej zaludniona wyspa archipelagu kanaryjskiego, a także najbardziej pustynna (oddalona o blisko 100 kmAfryki). Krajobraz wyspy to także wysokie wydmy, które zostały ukształtowane przez wiatr. W pustynnym krajobrazie południa, gdzie roślinność prawie nie występuje, wyróżniają się także kopułowe łańcuchy górskie i wąwozy zwane „barrancos” oraz całkiem spora liczba wiatraków. Na wyspie występuja też świetne warunki do uprawiania windsurfingu. Fuerteventura oferuje windsurferom pływanie w przeróżnych warunkch. Od
  zachodnich wybrzeży lato przynosi najlepsze wiatry, zima – najlepsze fale. Przy brzegach półwyspu Jandía panują idealne warunki do uprawiania windsurfingu. Bogata fauna podwodna sprawia, że przybrzeżne wody są rajem dla amatorów nurkowania.

  Spoty

  Sotavento
  Są tu dwa główne miejsca, gdzie się pływa w tym rejonie. Pierwsze, znajduje się nie dalej niż 300 metrów od hotelu Sol Gorriones. To tutaj właśnie odbywają się coroczne edycje i finały Gran Slam. To tutaj właśnie można zobaczyć w akcji na wodzie najlepszych zawodników PWA. W zależności od pory dnia i poziomu
  morza (pływy na wybrzeżu znacznie przekraczają 2 m) sprzęt trzeba donieść do wody ok. 150 m lub też można wystartować tuż przed bazą. Rozległa równina (laguna), oddzielona piaszczystym nasypem od otwartego oceanu, w czasie przypływu wypełnia się wodą. Drugie miejsce jest oddalone ok. 3 km od hotelu. Już sama nazwa spotu – Laguna, sugeruje jego inny charakter. Można tam się dostać spacerem, idąc na południe wzdłuż brzegu, lub autokarem, który jest codziennie podstawiany ok. 9.00. Na spotach wieje bardzo silny wiatr wiatr wieje z lewej strony od lądu jednak dalej od brzegu zmienia kitermiczny (5-8 Bft). Bezpośrednio na spotach erunek na równoległy do brzegu. Warto o tym pamiętać planując powrót do bazy.

  Corralejo
  Malownicza wioska rybacka na północy wyspy, znana z powodu najpiękniejszej plaży w całym archipelagu, oddzielona małym przesmykiem od wysepki Isla de Lobos. Nieopodal Rezerwat Przyrody Corralejo, obejmujący duży obszar wydm oraz lawy, a także stożek wulkaniczny. Znajduje się tam baza Flag Beach Windsurfing Center.

  Spoty na Fuerteventurze

  1. Glass Beach- dobre miejsce do jazdy na falach, najlepsze warunki po południu.
  2. Flag Beach- idealne miejsce dla średniozaawansowanch oraz wyścigów slalomowych.
  3. Rocky Point- rafa utworzona z lawy, sięga plaży, buty to koniecznosć, tutaj znajdziesz
  doskonałą falę, świetny spot dla surfingu i windsurfingu.
  4. Zatoka Corralejo – doskonałe warunki do slalomu
  5. Shooting Place- w pobliżu portu
  6. Mejillones
  7. Majanicho
  8. Punta Blanca
  9. El Cotillo- 20 minut od Corralejo, miejsce tylko dla ekspertów z powodu bardzo silnego prądu, fale sięgają 4 metrów, a start z plaży jest trudny.
  10. Costa Calma- dobre miejsce, aby zaczynać swoją przygodę z windsurfingiem.
  11. Sotavento- latem- bardzo silne wiatry od brzegu. Doskonała , płaska woda idealna do szybkiego pływania. Każdego roku w lipcu odbywają sie tu zawody PWA Worldcup. Tu mieści się Centrum Windsurfingowe Rene Egli.
  12. Jandia- pólnocno- wschodnie wiatry wieją tu latem, są łagodniejsze niż w Sotavento. Zimą czasem wieją z południa i wtedy są tam najlepsze warunki do pływania.

  Bazy windsurfingowe

  Pro Center Rene Egli( Sotavento)
  Spot położony jest dokladnie na kanale wiatru, który tworzy idealne warunki do uprawiania windsurfingu, od plaskiej wody do 4 metrowej wysokości fal. Natura wyposażyła to miejsce w krystalicznie czystą, turkusową wodę i ciągnące sie kilometrami białe piaszczyste plaże. Najbliższy hotel to Sol Elite Gorriones.

  Pro Center I
  oferuje leżaki plażowe i bar; dla dzieci otoczona palmami oaza osłonięta od wiatru.
  Około 80% wiatrów to wiatry z kierunku NE ( off-shore ) czyli w naszym przypadku od brzegu (rewelacyjne do skoków na fali) . Dzięki naturalnemu ukształtowaniu terenu – obydwa centra są bardzo dogodnie położone – wiatr jest mocniejszy ok. 1-2 stopnie niż gdzie indziej na wyspie. Wiatr który musi się przemieścić z jednej strony wyspy na drugą jest wtłaczany między dwie góry dzięki temu tworzy się naturalna dysza. Różnice w temperaturze lądu i morza także dodają mu prędkości.

  Center II (laguna)
  Usytuowana jest 3 km na południe od głównej bazy. Laguna jest całkowicie uzależniona od przypływów i odpływów oceanu ( różnice to ok. 2 m ) i nadaje się do pływania tylko w określonych godzinach i dniach. Jest ona bardzo mała –
  maksymalnie kilkaset metrów i płytka – tylko w niewielu miejscach sięga pasa i pływanie z normalnym statecznikiem jest prawie niemożliwe. Jeśli w miarę nadaje się do pływania to jest ona bardzo tłoczna – bowiem dla początkujących to praktycznie jedyne w miarę bezpieczne miejsce do nauki pływania ). Laguna w czasie maksymalnego przypływu jest natomiast rajem dla uczących się pływać na kite (w tych miejscach gdzie jest za płytko dla desek ) – jej druga część oddalona od Centrum II jest spora i bezpieczna. Baza Pro Center 1 oferuje 200 desek F2, JP i Maui Project oraz 700 pędników najnowszych NP. Baza Pro Center 2 oferuje 100 desek F2, JP i Maui Project oraz 300 pędnikówNP. Ponadto, obydwie bazy oferują liczne zestawy kitesurfingowe Pete Cabrinha.

  Fanatic the Boarders Center (FBC)
  Prowadzone przez Bena Thomasa w Corralejo.
  Znajduje się około 4 km od miasteczka w stronę Isla de Lobos. To słabo rozwinęty obaszar, a centrum windsurfingowe znajduje się po drugiej stronie wydm, w samym środku długiej, piaszczystej plaży. Boczny wiatr na Flag Beach wieje głównie z lewej strony, co daje płaską wodę (chop sailing). Czasem wiatr wieje od morza (latem) i wtedy spot traci na swojej atrakcyjności.
  Sprzęt w bazie:
  Deski Fanatic: E Ray 170, E Ray 150, E Ray 130, Triple X 99, Triple X 109, Triple X 119, Triple X 139, Skate 112, Skate 100, Goya Freewave 85, Goya Freewave 95, Goya Wave 87, Goya Wave 81 i Goya Wave 74.
  Żagle North: Disco 6.4, 5.9 and Instinct 5.7, 5.3, 5.0, 4.5, 4.0 i Duke 5.8, 5.4, 5.0, 4.5
  Fanatic Kite Boards: McCoy 6′ 6″ and 5′ 10″
  North Kite Boards: Balance 178, Defender 150, Defender 143, Jaime 130, 120, Dragon L 143 i 135

  Bazy kitesurfingowe

  Pro Center Rene Egli
  Pro Center oferuje na spocie Sotavento od ponad dwudziestu lat wakcje windsurfingowe, a już od 7 lat również kitesurfingowe. Atutami spotu są: przyjemne temperatury wody i powietrza zarówno latem, jak też zimą, praktycznie stale wiejący wiatr, szerokie, piaszczyste plaże… Sprzęt szkoleniowy, przeznaczony rownież do wypożyczania stanowią: 350 latawców oraz 100 desek firmy Cabrinha z 2008 roku. Każdego roku latem w centrum kiteboardingowym organizowany jest Kiteboarding World Cup. Biorą w nim udział najlepsi zawodnicy z całego świata, którzy walczą o punkty w rankingu prezentując najnowsze triki i skoki. Bezpieczeństwo pływającym zapewnia serwis ratowniczy, który co dwie godziny zmienia się na posterunkach, stale obserwuje co dzieje się na morzu, a w razie potrzeby odholowuje osoby i sprzęt na brzeg skuterami wodnymi. Szkolenie kitesurfingowe odbywa się się w lagunie do kiteboardingu oraz na otwartym morzu w towarzystwie skutera wodnego. Na jednego instruktora przypada maksymalnie dwóch kursantów. Każda szkolona osoba wyposażona jest w kask z wbudowanym systemem łączności radiowej. Zwiększa to efektywność nauki, gdyż trener ze skutera wodnego na bieżąco instruuje swoich uczniów. Po odbyciu szkolenia każdy uczestnik otrzymuje certyfikat uznawany na całym świecie.
  Godziny otwarcia Pro Center Kitesurfing:
  – 10:00-19:00 od kwietnia do września
  – 10:00-17:00 od października domarca
  Cennik:
  Szkolenie
  Cena w Euro
  Kurs testowy – 3 godz. – 130*
  Kurs dla początkujących – 6 godz. – 250*
  Kurs dla zaawansowanych – 6 godz. – 250*
  Lekcje prywatne – 1 godz. – 80**/95*
  *cena zawiera wypożyczenie sprzętu
  **cena nie zawiera wypożyczenia sprzętu

  Fanatic the Boarders Center (FBC) Prasonisi – Prasonisi Center
  Prowadzone przez Bena Thomasa w Corralejo. Flag Beach znajduje się około 4 km od miasteczka w stronę Isla de Lobos. To słabo rozwinęty obszar,a centrum znajduje się po drugiej stronie wydm, w samym środku długiej, piaszczystej plaży. Boczny wiatr na Flag Beach wieje głównie z lewej strony, co daje płaską
  wodę (chop sailing). Czasem wiatr wieje od morza (latem) i wtedy spot traci na swojej atrakcyjności. Plaża kite’owa rozciąga się na przestrzeni blisko 3 km co stwarza dogodne możliwość zarówno do startu latawca z plaży jak też do nauki kitesurfingu. Najlepsze warunki do uprawiania kitesurfingu występują w okresie od marca do listopada, kiedy woda jest płaska, a wiatr stały. Do dyspozycji klientów są deski firmy North oraz latawce North i Naish. Fanatic the Boarders Center (FBC) Prasonisi – Prasonisi Center
  Szkolenie:
  Szkolenie odbywa się w grupkach maksymalnie 4 osobowych, z wyjatkiem zajęć indywidualnych, gdzie na jednego instruktora przypada jeden kursant.
  Szkolenie
  Cena w Euro
  Kurs dla początkujących – 8 godz. – 220*
  Kurs dla średniozaawansowanych – 4 godz. – 140*
  Lekcje indywidualne – 1 godz. – 50**
  *cena zawiera wypożyczenie sprzętu
  **cena nie zawiera wypożyczenia sprzętu

  Polecane hotele:

  Bristol Playa
  Bazy
  FBC Fuerteventura ok. 8 km

  Costa Calma
  Bazy
  Pro Center Rene Egli ok.4 km

  Taro Beach
  Bazy
  Pro Center Rene Egli ok. 3 km

  Melia Gorriones
  Bazy
  Pro Center Rene Egli 0 m

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.