• oferty last minute 10 touroperatorów

« Wybór kraju - Grecja hotele - Wyspa Kreta hotele

Oferty grecja

Wyspa Kreta - Wakacje 2016, Last Minute, Wycieczki, Wczasy


Informacja o regionie: Wyspa Kreta

Kreta to kolebka europejskiej cywilizacji gwarantująca niezapomniane wrażenia ze śródziemnomorskich wakacji. Kreta czyli chropowatość gór, niekończące się plaże i turkus morza, ponadto wiele urokliwych miast i dawno zapomnianych wiosek - wszystko to sprawia, że zetknięcie się z kulturą i przyrodą wyspy na pewno odciśnie piętno na każdym, kto odwiedził ten fragment Grecji. Kreta, największa wyspa Grecji, piąta co do wielkości w basenie Morza Śródziemnego znajduje się na skrzyżowaniu trzech kontynentów: południowo-wschodniej Europy, południowo-zachodniej Azji i północnej Afryki. Pozycja ta, poza ogromnym znaczeniem geopolitycznym, wpływa również na rozwój klimatu a tym samym na różnorodność biologiczną (bogata flora i fauna).

kreta


Kreta zajmuje powierzchnię prawie 8 000 km2 liczy sobie około 260 km długości. Linia brzegowa wyspy ma ok 1 000 km długości i usiana jest licznymi zatoczkami, zatokami i półwyspami, które zapewniają mnóstwo piaszczystych plaż wzdłuż Morza Śródziemnego. Morfologia kreteńskiej ziemi jest charakteryzowana jako intensywnie górzysta, z imponującym pasmem górskim, które przecina wyspę z zachodu na wschód. Aby uświadomić sobie, jak bardzo górzysta jest to wyspa, wystarczy zaobserwować Lefka Ori, najbardziej rozległe pasmo górskie, z ponad 50 szczytami o wysokości ponad 2.000 m n.p.m. Krajobrazu dopełniają również imponujące płaskowyże, jak Omalos, Askyfos, Niatos, Nida i Lasithi, liczne wąwozy, jaskinie i klify wypełniające górzysty profil wyspy. W samym tylko Lefka Ori, znajduje się ponad 1 500 zarejestrowanych jaskiń. Kreta może być równie dobrze scharakteryzowana jako kraina wąwozów, które zorientowane są z północy na południe.

Najsłynniejszy z nich, wąwóz Samaria, liczy około 16 km długości i jest jednym z największych w Europie. Z uwagi na swoją charakterystykę i mnogość atrakcji wakacyjnych Kreta jest jedną z najbardziej popularnych destynacji wypoczynkowych w Europie. Posiada historyczne znaczenie w kontekście zabytków cywilizacji minojskiej z najważniejszymi znaleziskami archeologicznymi w Knossos, Fajstos i Gortys. O popularności wakacji na Krecie świadczą dziesiątki tysięcy zwiedzających te miejsca każdego roku.

kreta


Jeśli ktoś nie odwiedził jeszcze Krety, nie warto zwlekać. Jeśli przybędzie się tu raz na pewno powróci w przyszłości a wyspa znowu przywita uśmiechem kreteńskim słońca, dźwiękami liry kreteńskiej, zapachami kwiatu pomarańczy i jaśminu, kawałkami chłodnego czerwonego arbuza i kieliszkiem lodowatej raki. Pogoda na Krecie charakteryzuje się łagodnymi, deszczowymi zimami i gorącymi, suchymi latami. Wyspa posiada zatem, umiarkowany klimat śródziemnomorski. Istnieją jednak znaczne różnice pomiędzy strefą przybrzeżną a obszarami górskimi, jak również między zachodnią częścią wyspy a wschodnią. Góry Krety tworzą swoistą barierę wschód-zachód. Powoduje to, że może północ może być nieco bardziej pochmurna i deszczowa niż słoneczne południe. Strefa brzegowa charakteryzuje się suchym latem i łagodną zimą. Pora deszczowa rozpoczyna się pod koniec października i trwa do marca, a nawet kwietnia. Opady śniegu są bardzo rzadkie w strefie przybrzeżnej na Krecie, zwłaszcza we wschodniej części wyspy. Wschodnia części Krety jest bardziej sucha i cieplejsza niż część zachodnia. Znajduje to oczywiście swój wyraz w bogactwie roślinności.

Chania jest dużo bardziej zielona niż pustynny wschód wyspy. Podobne różnice można zaobserwować między północnym a południowym wybrzeżem Krety. Południowe wybrzeże jest bardziej suche i cieplejsze. Woda morska oblewająca Kretę jest bardzo ciepła latem i sprawia, że pływanie i uprawianie sportów wodnych jest bardzo przyjemne. Temperatura wody wynosi 20C w maju, i wzrasta do 26-27C w lipcu by znów stopniowo spadać do 20C w listopadzie. Nawet w zimie temperatura wody nie spada poniżej 17 stopni, dzięki czemu można pływać w morzu przez cały rok. Takie okoliczności sprawiają, ze wielu turystów wybiera sie na wczasy na Krecie również w okresie posezonowym, kiedy można kupić hotele last minute w dużo niższej cenie.

kreta


Plaże wzdłuż północnego wybrzeża Krety są zwykle płytsze, a woda nieco cieplejsza. Dostępni są również ratownicy, którzy czuwają nad bezpieczeństwem turystów. Z kolei plaże wzdłuż południowego wybrzeża są nieco mniej zatłoczone. Skorzystanie z leżaków i parasoli kosztuje około 5-6 EUR (korzystanie z nich jest dobrowolne). Warto również zaznaczyć, że wzdłuż północnego wybrzeża wiejące wiatry mogą stworzyć wysokie fale, które mogą okazać się niebezpieczne dla niedoświadczonych pływaków. Wzdłuż południowego wybrzeża wiatry wieją z lądu do morza dlatego woda pozostaje spokojna. Do najpopularniejszych miejscowości na Krecie zalicza się AGIOS NIKOLAOS, HERSONISSOS, RETHYMNO.

Newsletter

Dopisz się do newslettera i bądź na bieżąco informowany o promocjach i nowościach:
Travelzone.pl zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa transakcji z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii szyfrowania danych
we współpracy z profesjonalnymi partnerami oferującymi bezpieczne płatności internetowe dla sklepów i serwisów,
akceptację kart Visa, MasterCard/EuroCard, JCB, Diners Club, Maestro i Visa Electron
a także szybkich przelewów internetowych (takich jak mTransfer, iPko).
Biuro Obsługi Klienta:

+48 801 00 31 26 (infolinia)
+48 24 36 23 996

pon.-pt. 09:00-19:00
sob.-niedz. NIECZYNNE

Formularz kontaktowy Tagi

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - szczegóły

DOTACJE NA INNOWACJE FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz regulamin serwisu. Akceptuję Czytaj więcej