Wyspa Porto Santo
Informacja o regionie: Wyspa Porto Santo
Archipelag Madery w skład którego wchodzi Porto Santo znajduje się na Oceanie Atlantyckim. Wyspa położona 50 kilometrów na północny-wschód od głównej wyspy Madery, jest wytworem podwodnych erupcji wulkanicznych, które doprowadziły do utworzenia dziwnych formacji skalnych, dodatkowo na przestrzeni lat rzeźbionych przez wiatr – oczywiście aktualnie wyspa nie jest już aktywna wulkanicznie. Porto Santo wznosi się ku północy, tak że na północnym wybrzeżu składa się z urwiska, a nie z plaż. Wschodnia część wyspy jest pagórkowata, ze szczytami od ok 400 m do 500 m. Z kolei najwyższe wzniesienie na zachodzie sięga zaledwie 283 m. Porto Santo liczy sobie zaledwie 12 km długości i nieco ponad 6,5 km w najszerszym miejscu. Wyspa jest bardziej sucha i płaska niż sąsiednia Madera ale szczyci się czymś czego brakuje wyspie „wiecznej wiosny” – bardzo długą, piaszczystą plażą, która rozciąga się na dziewięć kilometrów wzdłuż południowego wybrzeża.
Relaksująca atmosfera i spokój wyspy znajduje wyraz właśnie w jej plaży, która nie jest tłoczna, a każdy znajdzie tutaj skrawek dla siebie – prawdziwy luksus w dzisiejszych czasach. Miękkie piaski jak twierdzą miejscowi mają właściwości lecznicze dlatego od czasu do czasu można zobaczyć ludzi zakopanych po szyję. Zlokalizowanych jest tutaj tylko kilka hoteli i restauracji, co sprawia, że Porto Santo jest jednym z niewielu ośrodków turystycznych w Europie, który oparł się masowej turystyce. Wyspa oferuje możliwość kameralnego, spokojnego wypoczynku wśród pięknych okoliczności przyrody. Jednak spokojny odpoczynek, w harmoni z przyrodą nie musi oznaczać nudnych wakacji. Wyspa szczyci się pięknym 18-dołkowym polem golfowym, możliwością jazdy konnej, nurkowania i wszelkiego rodzaju innych rozrywek, w tym również nocnych w stolicy wyspy Vila Baleira. Dla fascynatów historii ciekawym będzie również fakt, że wyspa była kiedyś domem dla samego Krzysztofa Kolumba. Porto Santo cieszy się dość stabilnym, suchym klimatem. Na ogół jest wystarczająco ciepło do pływania przez większośą część roku. Zimowe temperatury w ciągu dnia rzadko spadają poniżej 17C by latem dochodzić do niemal 30C.VILA BALEIRAWiększa część rozrywki i życia nocnego Porto Santo koncentruje się w małym miasteczku Vila Baleira. Na codzień życie płynie tu leniwym rytmem, jednak w weekendy, w piątki i soboty, szczególnie w okresie letnim, kiedy turyści masowo przypływają z Madery zaczyna tętnić życie nocne. Samo miasto położone jest wzdłuż głównego placu Largo do Pelourinho. Na wschodzie zlokalizowany jest skromny port, na zachódzie z kolei rozciąga się słynna plaża Porto Santo. Miasto jest siedzibą Muzeum Christopher Columbus. PÓŁNOC WYSPYNajbardziej odizolowaną częścią Porto Santo jest urwiste północne wybrzeże. W głąbi lądu znajduje się wioska Camacha, z intrygującym muzeum lokalnych artefaktów. Aktualnie w tej części wyspy obowiązuje zakaz jakiejkolwiek nowej działalności budowlanej w celu zachowania wspaniałych formacji skalnych.ZACHÓD WYSPYPoza głównym ośrodkiem Vila Baleira, zachodnia część Porto Santo, jest głównym celem większości działań turystycznych na wyspie. Oferuje nie tylko doskonałą plażę, ale także najwyższej klasy pole golfowe, jazde konną i wiele innych zajęć rekreacyjnych. Wzgórza Pico de Ana Ferreira i Cabeco das Flores oferują wspaniałe widoki na wyspe. Z kolei na Quinta das Palmeiras, w samym sercu wyspy, znajduje się bujna oaza, siedlisko niektórych egzotycznych roślin i ptaków.
Czas przelotu: Polska-Funchal – ok. 5,5 godz; przeprawa promowa Funchal-Porto Santo – ok. 2 godz. 10 min. Czas lokalny: czas polski minus 1 godz. Ceny w hotelu i restauracji: obiad – od 13 EUR, napój – ok. 2 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 4 EUR. Komunikacja: sprawna i niedroga (taksówki, lokalne autobusy). Plaże: Porto Santo: piaszczysta.Przepisy wjazdowe:Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty.
Meldunek:Przy pobycie dłuższym niż 90 dni należy wystąpić do Urzędu Miasta (Camara Municipal) z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE (certificado de registo do cidadao da UE). Służba zdrowia:Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się specjalnych szczepień. Doraźną pomoc medyczną można uzyskać w przyszpitalnych izbach przyjęć, gdzie prowadzony jest ostry dyżur (urgencia) bądź w przychodniach publicznych. Za wizytę w przychodni publicznej pacjent posiadający ubezpieczenie wnosi opłatę administracyjną w wysokości ok. 5 euro, natomiast w przyszpitalnej izbie przyjęć ok. 20 euro. Istnieje rozwinięta sieć prywatnych przychodni i szpitali. Cena standardowej prywatnej wizyty wynosi ok. 80 EUR. Dla kierowców:W Portugalii uznawane jest polskie prawo jazdy (poza starym wzorem książeczkowym) oraz ubezpieczenie OC. Rezydenci powinni jednak zgłosić prawo jazdy do portugalskiego Instytutu Transportu (IMTT). W Portugalii ruch jest prawostronny, obowiązują europejskie przepisy o ruchu drogowym oraz międzynarodowy system oznaczeń. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila