Prezentowane na naszej stronie oferty wyjazdów wakacyjnych są zebraniem ofert z serwisu Wakacje.pl, który agreguje ponad 100 touroperatorów, w tym Itaka, Rainbow Tours, Coral Travel, Exim Tours, Grecos oraz Oasis Tours. Dzięki temu, nasi klienci mogą wygodnie dokonywać rezerwacji wybranej wycieczki przez internet.
Serwis turystyczny Travel Zone nie jest organizatorem wyjazdów turystycznych, a jedynie pośrednikiem pomiędzy klientami a touroperatorami. Informacje oraz ceny prezentowane na naszej stronie nie stanowią oferty handlowej, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.
Informacja o regionie: Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie położone są na Półwyspie Arabskim, w jego północno-wschodniej części. Emiraty Arabskie powstały w 20. wieku, latach 1971-72 jako luźna federacja 7 emiratów: Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Ras Al Khajmah, Fujairah. Dzięki odkryciu ogromnych pokładów ropy naftowej przez długi czas największe przychody przynosił przemysł wydobywczy i przetwórstwo ropy naftowej, aktualnie prym wiedzie turystyka i branża finansowa, które pozwalają finansować ogromne wydatki związane z inwestycjami w sport, turystykę czy bankowość. To dzięki pieniądzom z ropy naftowej powstały w Emiratach Arabskich luksusowe hotele, centra kongresowe i najnowocześniejsze ośrodki sportowe a także ekskluzywne galerie handlowe – w tym te największe na świecie, które zachwycają miliony turystów z całego świata. Emiraty Arabskie to raj dla zakupoholików a centra handlowe to luksusowe miasta w mieście o oryginalnym bogatym wystroju, z setkami restauracji i barów a nawet zbudowanymi pod dachem – jeziorami i rzekami. I to właśnie tu koncentruje się życie towarzyskie mieszkańców a także wielu turystów z zagranicy.
Dwa najbardziej znane i spektakularne emiraty to Abu Dhabi i Dubaj, gdzie natkniemy się na wiele przykładów niczym nieograniczonej fantazji architektów, którzy od lat tworzą tam najbardziej futurystyczne projekty. Jeśli wrócimy do Emiratów po kilku latach, na pewno nie poznamy całych dzielnic miast, które uległy na pewno totalnej przebudowie. Abu Dhabi to stolica Emiratów Arabskich, metropolia znana z wyścigów formuły 1, miasto gdzie tradycja spotyka się z kultura i sztuką 21. wieku. Dla turystów zainteresowanych luksusowym wypoczynkiem w Emiratach czeka jeden z najbardziej prestiżowych hoteli na świecie – The Emirates Palace a także położony tuż obok meczet szejka Zayeda (trzeci pod względem wielkości na świecie), który może przyjąć jednocześnie ok. 40 tysięcy wiernych. W roku 2010 na sztucznie usypanej wyspie Yas otwarto park rozrywki poświęcony firmie Ferrari – producentowi samochodów. Futurystyczna architektura parku, fantastyczne atrakcje, wyposażenie rodem z animacji i niecodzienne rozwiązania techniczne pozostawiają na każdym największe wrażenie. Trzeba zobaczyć również Yas Marina Circuit, gdzie od 2009 r. rozgrywa się Grand Prix Abu Zabi formuły F1.
Dubaj to bodaj najsłynniejszy z emiratów, najszybciej się również rozwijający, tak w regionie Zatoki Perskiej, jak i na świecie. To tu znajdziemy realizacje najgłośniejszych światowych architektów takie jak budowa sztucznych wysp o kształcie palmy, drzew palmowych a także mapy świata. Wypocznij na słynnej plaży Jumeirah z widokiem na luksusowe hotele wokół Dubaj Marina, wypij kawę w cieniu jedną z wizytówek Emiratów – wieży Burdż al-Arab (Wieża Arabów) w kształcie żagla; spotkaj się ze znajomymi na The Walk przy niemal 2-kilometrowej promenadzie oferującej setki sklepów, restauracji, przedstawień i innych atrakcji. Idź na zakupy do olbrzymich jak miasta centrów handlowych, z tysiącem sklepów, kawiarni, restauracji a nawet centrum narciarskie. Zjednoczonych Emiratów Arabskich zadziwia czystością, porządkiem i bezpieczeństwem. Spędź dzień na kąpieli w gorących wodach Zatoki Perskiej lub Oceanu Indyjskiego, wypocznij na piaszczystych, białych plażach w cieniu palm. Dubaj to supernowoczesna architektura, Emiraty to czar orientalnych bazarów, wczasy w Dubaju to gwarancja wieczornych spacerów oświetlonymi promenadami – stąd każdy wyjedzie zachwycony. Przyjedź do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wybierz swój ulubiony z siedmiu Emiratów: czy te najbardziej znane jak Abu Zabi i Dubaj czy mniej popularne jak Sharjah, Ras al Khaimah, Fujairah, Umm al Quwain oraz Ajman – jedyny Emirat bez ropy i gazu. Pamiętaj, że Arabowie i Persowie stanowią tylko ok. 42% ludności a reszta mieszkańców Emiratów to imigranci, głównie z Indii i Filipin. Oficjalnym językiem jest arabski, ale jeśli mówisz choć kilka słów po angielsku, który jest powszechnie znany i używany w Emiratach, poczujesz się tu jak w domu. Emiraty Arabskie to kraj o wielu obliczach, od fascynujących pustyni, przez cudowne plaże i góry sięgające nawet 3 tysięcy metrów n.p.m., po luksusowe hotele zbudowane w Dubaju, który od dawna jest metropolią handlową i prawdziwym rajem na Ziemi dla robiących zakupy częściej niż raz na kwartał. Szukasz kontrastu? Jedź jeepem do tradycyjnej wioski beduińskiej, zobacz oazy i targi wielbłądów, bo to wszystko oferuje niezwykły świat Dubaju, Abu Zabi czyli Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pamiętaj by robić dużo zdjęć w trakcie wakacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, bo od lat trwa tu intensywna rozbudowa bazy hotelowej oraz infrastruktury takiej jak drogi, mosty i lotniska – i jeśli wrócisz tu po jakimś czasie, nie poznasz żadnego krajobrazu, który widziałeś wcześniej. Powstają tu sztuczne wyspy na morzu, wznoszone są eleganckie hotele światowych marek – również te jedyne w swoim rodzaju i dostępne tylko w Dubaju – oraz luksusowe wille miliarderów z całego świata. W trosce o komfortowy wypoczynek w Dubaju wszelkie prace budowlane toczą się z reguły bez wpływu na stan plaż i jakość wody w morzu czy oceanie.
Dla gości oczekujących specjalnego traktowania, niektóre hotele oferują za dopłatą pokoje wyższej klasy tzw. Executive, w których Goście mogą korzystać np. z dodatkowych salonów do ich wyłącznej dyspozycji, oddzielnej recepcji czy też śniadań serwowanych do łóżka a w ciągu dnia – kawy, herbaty i napojów bezalkoholowych a także napoi alkoholowych i przekąsek serwowanych na każde życzenie. Choć dostęp do wody pitnej w Emiratach Arabskich jest ograniczony a woda jest jednym z najcenniejszych surowców, to w zużyciu wody na głowę mieszkańca Emiraty zajmują jedno z czołowych miejsc na świecie – niemal 500 l na dzień. Woda pozyskiwana jest z odsalania wody morskiej przy wykorzystaniu dużych ilości ropy naftowej ale już ponad 95% wody z oczyszczalni wykorzystuje się ponownie np. do nawadniania roślinności. Emiraty Arabskie, mimo powszechnej opinii, należą do najbardziej ekologicznych krajów na świecie a w 2002 r. utworzono Narodowy Komitet Ochrony Środowiska, którego celem są działania na rzecz wzrostu świadomości ekologicznej, spotkania w ramach programu „Focused Awareness” z młodzieżą szkolną i uczulanie społeczeństwa (ale także turystów) na kwestię ochrony środowiska. Emiraty Arabskie prowadzą niedoścignione dla nas działania na rzecz poprawy systemu utylizacji odpadów poprzez wprowadzania segregowania odpadów oraz recyklingu.
EMIRATY OD A DO Z: DUBAJ, SHARJAH, AJMAN, FUJAIRAH, RAS AL KJAIMAH, ABU DHABI, UMM AL QUWAIN – to jeden z emiratów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ze stolicą w Umm al-Kajwajn, gdzie znajdziemy bezcłowy sklep alkoholowy oraz jak na razie największy na świecie park wodny – Dreamland Aquapark. Jeśli szukasz alternatywy dla wysokich kosztów hoteli w Dubaju to dzięki nowowybudowanej autostradzie możesz rozważyć rezerwację hotelu nie w Dubaju, ale właśnie tutaj.
INFORMACJE PRAKTYCZNE dla turystów planujących urlop w Dubaju
Dla wycieczek oferowanych przez Travelzone.pl turyści objęci są opieką polskiego lub polskojęzycznego rezydenta, do którego obowiązków należeć będzie pomoc na lotnisku – przy przylocie, wylocie oraz podczas pobytu w hotelu a także… przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne tzw. fakultatywne – płatne dodatkowo. Wizy do Emiratów Arabskich od 22.03.2014 r. nie są już wymagane od obywateli Polski. Czas przelotu z lotniska w Warszawie do Dubaju wynosi ok. 6 godz. Czas lokalny zimą jest taki sam jak czas polski… plus 3 godz.; latem – do czasu polskiego dodajemy 2 godziny. Językiem obowiązującym w Dubaju jest arabski, angielski. Niemiecki też jest często spotykany. Napięcie wynosi 220 V, ale konieczny będzie adapter, który z reguły można wypożyczyć tanio w recepcji lub kupić za kilka euro w sklepie. Zwróć uwagę na wszelkie wskazówki, dotyczące korzystania z sieci w pokojach hotelowych, byś nie wrócił do Polski z rachunkiem na kilka tysięcy euro do zapłacenia. Walutą w Emiratach jest dirham (AED), kurs wynosi z reguły 1 USD = 3,67 AED. Napiwki nie są wymagane, ale oczekuje się ich dawania – w restauracji dolicz do rachunku ok. 10% dla kelnera. Przepisy celne i zwyczaje w Emiratach są nieco inne niż w Europie – na teren Dubaju można wwieźć maks. 2 litry alkoholu a na zakup alkoholu w wydzielonych punktach (jest ich niewiele) należy mieć zezwolenie. Obowiązuje surowy zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych pod groźbą wielodniowego aresztu. Napoje alkoholowe podawane są w hotelach i klubach, ale np. w emiracie Sharjah obowiązuje absolutny zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu. W Dubaju nie jest przyjęte robienie zdjęć kobietom arabskim – nie polecamy nawet próbować. Ceny w hotelu i restauracjach są niższe niż w Polsce – dobry obiad to koszt od ok. 30 AED, piwo kosztuje ok. 7 AED, kawa po turecku – od ok. 6 AED, woda – od ok. 2 AED. Wycieczki fakultatywne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne – oferta i warunki dostępne będą u rezydenta lub w recepcji hotelu. Ponieważ Zjednoczone Emiraty Arabskie położone są na bliskim Wschodzie graniczą z Arabią Saudyjską i Omanem. Powierzchnia wynosi ok. 83.600 km2, leży nad Oceanem Indyjskim oraz nad Zatoką Perską. Kraj ma charakter nizinny, do 200 m n.p.m., znajduje się tu pustynia Ar-Rub al-Chali, w Zatoce Perskiej występują rafy koralowe, których brak jest nad Wybrzeżem Oceanu Indyjskiego, które jednocześnie jest znacznie mniej rozwinięte. Temperatura w styczniu wynosi ok. 18°C, a w lipcu 33°C. Latem jest ok. 46°C na wybrzeżu i 49°C w głębi kraju. Najlepszym okresem na wycieczki do Dubaju jest okres od października do połowy maja, kiedy to dni są ciepłe a wieczorami panuje przyjemny chłód. Zimą i wczesnym latem zdarzają się stałe, chłodne wiatry północne przynoszące pył i piasek. Deszcze padają… sporadycznie i głównie w czasie zimowych sztormów. Latem konieczne jest noszenie lekkich, bawełnianych ubrań, nakrycie głowy oraz okulary słoneczne.
Różnica czasu pomiędzy Polską a Dubajem wynosi +2 godziny, to znaczy, że kiedy w Polsce mamy godzinę 12:00 w Dubaju jest 14:00. Przedmioty wartościowe, paszporty, gotówkę należy pozostawić w sejfie hotelowym. Emiraty Arabskie uchodzą za jeden z najbezpieczniejszych krajów świata. Po Dubaju polecamy poruszać się taksówkami. Koszty za przejazd naliczane są zarówno od liczby przejechanych kilometrów jak i od czasu przejazdu. Aby wybrać się poza Dubaju polecamy skorzystać z hotelowych przewozów tzw. shuttle bus lub wynajęcie samochodu, najlepiej z kierowcą. Połączenia telefoniczne do Polski sięgają 30 PLN/min., smsy ok. 3 PLN, polecamy dzwonić taniej z lokalnych kart telefonicznych, koszt jednej to 30-40 AED lub przez Internet. W wielu centrach handlowych ceny są niższe niż w Europie (szczególnie sprzęt elektroniczny i biżuteria). Polecamy zakupy w sklepach z ustalonymi cenami; na bazarach (souk), gdzie obowiązują ceny umowne, sugerujemy wybrać się tylko na spacer, bo targowanie stanowi tu męczący rytuał. Sklepy czynne są od 9:00 do 22:00, niektóre non stop. W Dubaju dajemy napiwki w restauracjach, barach, bagażowemu, przewodnikowi lokalnemu i kierowcy po wycieczce. Napiwki w restauracjach i hotelach wynoszą nie mniej niż 10-15%. Napiwki są oczekiwane, pożądane i konieczne dla własnego spokoju i bezpieczeństwa. Ceny w restauracjach nie są wysokie. Automaty z chłodzonymi napojami bezalkoholowymi dostępne są powszechnie na ulicach. Obowiązuje surowy zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. W Dubaju prawie wszystkie hotelowe restauracje oferują napoje alkoholowe (uwaga na ograniczenia podczas Ramadanu) ale np. w Emiracie Sharjah obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu. Surowo karany! Nie polecamy jedzenia ostrych lub ciężkostrawnych potraw. Warunki higieniczne w Emiratach są dobre, wyższe niż w Polsce, ale nie należy pić wody z kranu, ani myć owoców w wodzie z hydrantów lub na ulicy – korzystamy tylko z wody butelkowanej. Nie zabieramy ze sobą z Polski lekarstw przeciwko problemom trawiennym, żołądkowym i przeciw oparzeniom – nie będą tu działały odpowiednio. Należy kupić lekarstwa na miejscu. Przy wejściu do kościołów, meczetów kobiety muszą koniecznie zakryć ramiona i kolana, mężczyźni natomiast muszą założyć długie spodnie i zapomnieć o fotografowaniu budynków i urzędów typu policja, wojsko, stocznie, porty, placówki dyplomatyczne, urzędy pocztowe itp. – przypominamy, że więzienia w Dubaju nie są tak luksusowe jak hotele. Aby zrobić zdjęcie komuś z przechodniów radzimy najpierw zapytać kilka razy o pozwolenie. Zabrania się robienia zdjęć kobietom arabskim gdyż uważane jest to za niemoralne i grozi interwencją policji. Zabrania się przywożenia czasopism, książek, filmów video o charakterze pornograficznym, narkotyków i środków odurzających. Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się w Abu Zabi. W Polsce nie ma ambasady Emiratów, najbliższe placówki znajdują się w Berlinie i Wiedniu.