• oferty last minute 10 touroperatorów

2014-09-15 08:36:14

Egipt - informacje praktyczne, wycieczki fakultatywne, regiony

Egipt jest afroazjatyckim transkontynentalnym krajem obejmującym północno-wschodnią część Afryki i południowo-zachodnią część Azji, przez pomost lądowy utworzony przez Półwysep Synaj. Większość terytorium Egiptu leży w dolinie Nilu w Afryce Północnej, ale uważa się Egipt również za kraj śródziemnomorski, ponieważ jest otoczony przez Morze Śródziemne na północy. Egipt graniczy również ze Strefą Gazy i Izraela na północny wschód, Zatoką Akaba od wschodu, Morzem Czerwonym na wschodzie i południu, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Z ponad 87 mln mieszkańców, Egipt jest największym krajem w Afryce Północnej i świata arabskiego, trzeci co do wielkości w Afryce. Duże obszary Sahary, które stanowią większość terytorium Egiptu, są słabo zamieszkane. Około połowa mieszkańców Egiptu żyje w miastach, w większości w Kairze, Aleksandrii i innych miastach w Delcie Nilu.

 

 

Egipt ma jedną z najdłuższych historii spośród wszystkich krajów świata, sięgającą X tysiąclecia pne, jako jedna z pierwszych na świecie państw narodowych. Uważany za kolebkę cywilizacji starożytnego Egiptu przyczynił się do rozwoju piśmiennictwa, rolnictwa, urbanizacji, zorganizowanej religii. Zabytki ikony takie jak Piramidy w Gizie, Wielki Sfinks, a także ruiny Memfis, Teby, Karnak i Dolina Królów, odzwierciedlają to dziedzictwo i pozostają w centrum uwagi badań archeologicznych i wzbudzają zainteresowanie na całym świecie. Bogate dziedzictwo kulturowe Egiptu jest integralną częścią tożsamości narodowej, która przetrwała, przyswajać różne wpływy zagraniczne, w tym greckie, perskie, rzymskie, arabskie, tureckie i europejskie. Dzisiejszy Egipt uważany jest za mocarstwo regionalne i o znaczącym wpływie kulturalnym, politycznym i wojskowym w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w świecie muzułmańskim.

 

 

Najwięcej deszczu spada w Egipcie w miesiącach zimowych. Śnieg pada w górach Synaju i niektórych północnych terenach. Egipt jest najbardziej suchym i najbardziej słonecznym krajem na świecie, a większość jego powierzchni ziemi pokrywają piaski pustyni. Egipt ma niezwykle gorący, słoneczny i suchy klimat. Średnie temperatury są wysokie a nawet bardzo ekstremalne w całym kraju latem. Chłodniejsze wiatry śródziemnomorskie konsekwentnie wieją na północnym wybrzeżu, co pomaga uzyskać bardziej umiarkowae temperatury, zwłaszcza latem. Khamaseen jest gorącym, suchym wiatrem, który pochodzi z ogromnej pustyni na południu i zasadniczo wieje wiosną lub na początku lata, przynosząc cząsteczki piasku i kurzu, i zazwyczaj przynosi dzienne temperatury ponad 40C a czasami ponad 50C bardziej w głębi, gdy wilgotność względna może spaść do 5% lub nawet mniej. Pogoda jest zawsze słoneczna w Egipcie, szczególnie w miastach, takich jak Asuan, Luxor, Sauhadż i Asjut. W rzeczywistości, jest to jeden z najmniej zachmurzenych regionów na Ziemi.

 

 

Turystyka jest jednym z najważniejszych sektorów w gospodarce Egiptu. Ponad 12,8 mln turystów odwiedziło Egipt w 2008 roku, zapewniając dochody prawie 11 miliardów dolarów. Sektor turystyczny zatrudnia około 12% siły roboczej w Egipcie. Piramidy w Gizie są najbardziej charakterystycznym miejscem w Egipcie. Jest to również najbardziej popularne miejsce turystyczne w Egipcie od czasów starożytnych i zostało spopularyzowane w czasach hellenistycznych, gdy Wielka Piramida została uznana przez Antypatra z Sydonu jako jeden z siedmiu cudów świata.

 

 

Egipt ma szeroki zakres plaż położonych w basenie Morza Czerwonego. Morze Czerwone ma niezwykle ciepłe wody, kolorowe rafy koralowe, rzadkie gatunki ryb i piękne góry w tle. Szarm el-Szejk, Hurghada, Luxor (znany jako największe na świecie muzeum na wolnym powietrzu), Dahab, Marsa Alam, Safaga i północne wybrzeże Morza Śródziemnego są miejscami turystyki rekreacyjnej. Z wielu aktywności turystycznych jakie oferuje Egipt, znany jest głownie przede wszystkim z historycznych, sportowych i rozrywkowych aspektów turystyki.

 

 

 

Newsletter

Dopisz się do newslettera i bądź na bieżąco informowany o promocjach i nowościach:
Travelzone.pl zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa transakcji z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii szyfrowania danych
we współpracy z profesjonalnymi partnerami oferującymi bezpieczne płatności internetowe dla sklepów i serwisów,
akceptację kart Visa, MasterCard/EuroCard, JCB, Diners Club, Maestro i Visa Electron
a także szybkich przelewów internetowych (takich jak mTransfer, iPko).
Biuro Obsługi Klienta:

+48 801 00 31 26 (infolinia)
+48 24 36 23 996

pon.-pt. 09:00-19:00
sob.-niedz. NIECZYNNE

Formularz kontaktowy Tagi

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - szczegóły

DOTACJE NA INNOWACJE FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz regulamin serwisu. Akceptuję Czytaj więcej