• oferty last minute 10 touroperatorów

2014-09-15 09:53:26

Hiszpania - informacje praktyczne, wycieczki fakultatywne, regiony

Hiszpania jest unitarnym państwem położonym na Półwyspie Iberyjskim, w południowo-zachodniej Europie. Częśc kontynentalna graniczy od południa i wschodu z Morzem Śródziemnym, z wyjątkiem małej granicy lądowej z Gibraltarem, na północ i północny wschód z Francją, Andorą i Zatoką Biskajską i na zachód i północny zachód z Portugalią i Oceanem Atlantyckim. Wraz z Francją i Marokiem, jest jednym z zaledwie trzech krajów, które mają dostęp zarówno do Atlantyku jak i wybrzeża Morza Śródziemnego. Do terytorium Hiszpanii należą również Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Afryki, trzy enklawy w Afryce Północnej, Ceuta, Melilla i Penón de Vélez de la Gomera. Z obszarze o powierzchni 505 992 km2 Hiszpania jest drugim co do wielkości krajem w Europie Zachodniej i Unii Europejskiej, a piątym co do wielkości krajem w Europie.

hiszpania wycieczki

Wybrzeże Atlantyku liczy sobie 710 km długości, Pireneje rozciągają się na przestrzeni 435 km od Morza Śródziemnego do Zatoki Biskajskiej. Na skrajnym południu Hiszpanii leży Cieśnina Gibraltarska, oddzielające Półwysep Iberyjski i resztę Europy od Maroka w Afryce Północnej, w najwęższym miejscu, Hiszpania i Maroko są oddzielone tylko 13 km.

Pozostałe regiony Hiszpanii, szczególnie ważne dla ruchu turystycznego to Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Baleary, obejmują łącznie powierzchnię 5000 kilometrów kwadratowych, leżą 80 km od wybrzeża Hiszpanii. Wyspy Kanaryjskie leżą dziewięćdziesiąt kilometrów na zachód od wybrzeża Afryki i są pochodzenia wulkanicznego. Duże wyspy centralne, Teneryfa i Gran Canaria, mają najwyższe szczyty. Pico de Las Nieves, na Gran Canarii, wznosi się na wysokość 1949 metrów, a Teide na Teneryfie, na 3718 metrów. Teide, uśpiony wulkan, jest najwyższym szczytem Hiszpanii i trzecim co do wielkości wulkanem na świecie licząc od podstawy.

hiszpania wczasy

Trzy główne strefy klimatyczne można rozdzielać według położenia geograficznego i warunków orograficznych: klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się ciepłymi i suchymi latami jest dominujący na półwyspie, rozciąga się nawet na inne obszary nietypowe dla klimatu śródziemnomorskiego, jak centralna i północno-centralna Hiszpania. Półsuchz klimatu charakterystyczny dla południowo-wschodniej dzielnicy kraju, zwłaszcza w regionu Murcji w dolinie rzeki Ebro. W przeciwieństwie do klimatu śródziemnomorskiego, pora sucha wykracza poza lato. Z kolei klimat oceaniczny charakteryzuje północne dzielnicy kraju, zwłaszcza w regionie Kraju Basków, i częściowo Galicji. W przeciwieństwie do klimatu śródziemnomorskiego, zimowe i letnie temperatury podlegają wpływom oceanu, a nie ma sezonowych suszy. Oprócz tych głównych rodzajów klimatów, również inne podtypy można znaleźć na terenie Hiszpanii, jak alpejski klimat w Pirenejach i Sierra Nevada, i typowy subtropikalny klimat na Wyspach Kanaryjskich.

hiszpania urlop

Turystyka wypoczynkowa jest typem podróżowania, które generuje największe dochody dla hiszpańskiej gospodarki. Łagodny klimat przez cały rok, rozległe piaszczyste plaże Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego, jak i jego dwóch archipelagów (Balearów i Wysp Kanaryjskich) przyciąga turystów z Europy Północnej i Wschodniej od dziesięcioleci. Wiodące rynki źródłowe hiszpańskiej turystyki to Wielka Brytania, Niemcy i Francja a następnie Skandynawia i Włoszy. Najpopularniejsze hiszpańskie wybrzeża Morza Śródziemnego to:
- Costa Brava, Costa Dorada i wybrzeże Costa del Maresme, we wspólnocie autonomicznej Katalonii, bardzo popularnej wśród turystów z Francji, jak i śródlądowej Hiszpanii, z znaczącymi ośrodkami jak Salou i Barcelona.
- Costa Blanca, (jeden z najbardziej rozwiniętych obszarów przybrzeżnych Hiszpanii, bardzo popularny wśród turystów z Wielkiej Brytanii i Niemiec, z Benidorm jako wiodącym ośrodkiem)
- Costa de Almería, Costa del Sol i Costa de la Luz, wszystkie wybrzeża we wspólnocie Andaluzji. Niektóre miejscowości wypoczynkowe znane są na całym świecie, takie jak Marbella w prowincji Malaga, Puerto Banus.

hiszpania


Dwa archipelagi Hiszpanii, Baleary i Wyspy Kanaryjskie są również bardzo popularnymi destynacjami zarówno wśród samych Hiszpanów jak i Europejczyków. Oprócz turystyki letniej, popularne są inne formy turystyki, takie jak kongresy turystyki kulturalnej, turystyka sportowa czy turystyka typowo rozrywkowa. Życie nocne w Hiszpanii jest bardzo atrakcyjne zarówno dla turystów, jak i samych mieszkańców. Hiszpania jest znana z jednych z najlepszych klubów nocnych na świecie. Szczególnie popularne w Hiszpanii są Baleary z wyspami Ibiza i Majorka, które są znane jako główne miejsca zabawy. Ibiza jest stosunkowo małą wyspą a jej miasta stały się znane na całym świecie z uwagi na obecność klubów nocnych i letniej sceny klubowej, która przyciąga bardzo dużą liczbę turystów.

Newsletter

Dopisz się do newslettera i bądź na bieżąco informowany o promocjach i nowościach:
Travelzone.pl zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa transakcji z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii szyfrowania danych
we współpracy z profesjonalnymi partnerami oferującymi bezpieczne płatności internetowe dla sklepów i serwisów,
akceptację kart Visa, MasterCard/EuroCard, JCB, Diners Club, Maestro i Visa Electron
a także szybkich przelewów internetowych (takich jak mTransfer, iPko).
Biuro Obsługi Klienta:

+48 801 00 31 26 (infolinia)
+48 24 36 23 996

pon.-pt. 09:00-19:00
sob.-niedz. NIECZYNNE

Formularz kontaktowy Tagi

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - szczegóły

DOTACJE NA INNOWACJE FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz regulamin serwisu. Akceptuję Czytaj więcej