• oferty last minute 10 touroperatorów

2014-09-15 09:07:26

Turcja - informacje praktyczne, wycieczki fakultatywne, regiony

Turcja jest transkontynentalną republiką parlamentarną w dużej mierze znajdującą się w zachodniej Azji oraz w Europie Południowo-Wschodniej. Turcja graniczy z ośmioma krajami: Bułgarią na północnym-zachodzie, Grecją na zachodzie, Gruzją na północnym wschodzie, Armenią, Iranem na wschodzie i Irakiem oraz Syrią na południowym wschodzie. Morze Śródziemne znajduje się na południu, Morze Egejskie na zachodzie a Morza Czarne na północy. Morze Marmara, Bosfor i Dardanele (które razem tworzą cieśniny tureckie) tworzą granicę między Tracją i Anatolią. Położenie Turcji na skrzyżowaniu Europy i Azji sprawia, że kraj posiada niezwykle ważne geostrategiczne znaczenie.

 


Azjatycka część Turcji, obejmuje 97% powierzchni kraju, jest oddzielona od europejskiej Turcji przez Bosfor, Morze Marmara i Dardanele. Europejska Turcja obejmuje ledwie 3% powierzchni kraju. Terytorium Turcji liczy sobie 1600 kilometrów długości i 800 km szerokości. Obszar Turcji zajmuje 783 562 kilometrów kwadratowych z czego 755 688 kilometrów kwadratowych znajduje się w południowo-zachodniej Azji i 23 764 kilometrów kwadratowych w Europie. Turcja pod względem wielkości jest 37 krajem na świecie. Europejska część Turcji, Wschodnia Tracja, tworzy granice Turcji z Grecją i Bułgarią. Azjatycka część kraju, Anatolia, składa się z dużego centralnego płaskowyżu, z wąskimi przybrzeżnymi równinami, pasmami górskich na północy i górami Taurus na południu. Wschodnia Turcja ma bardziej górzysty krajobraz i jest domem dla źródeł rzek, takich jak Eufrat, Tygrys i Aras oraz posiada Ararat, najwyższy punkt Turcji o wysokości 5137 metrów. Zróżnicowane krajobrazy Turcji są wynikiem złożonych ruchów ziemi, które ukształtowały region na przestrzeni tysięcy lat i nadal przejawiają się w dość częstych trzęsieniach ziemi i erupcjach wulkanicznych okolicznościowych.

 

 

Obszary przybrzeżne Turcji graniczące z Morzem Egejskim i Morzem Śródziemnym mają umiarkowany klimat śródziemnomorski, z gorącymi, suchymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami. W obszarach przybrzeżnych Morza Czarnego Turcja ma klimat umiarkowany z ciepłymi, mokrymi latami i chłodnymi zimami. Tureckie wybrzeże Morza Czarnego posiada największą ilość opadów i jest jedynym regionem Turcji, który utrzymuje wysokie opady przez cały rok. Obszary przybrzeżne graniczące z Morzem Marmara, które łączy Morze Egejskie i Morze Czarne, ma klimat przejściowy między umiarkowanym klimatem śródziemnomorskim i umiarkowanym klimat oceanicznym z ciepłymi, gorącymi, suchymi latami i umiarkowanie chłodnymi zimami. Śnieg spada na obszarach przybrzeżnych Morza Marmara i Morza Czarnego niemal każdej zimy ale zwykle rozpływa się w nie więcej niż kilka dni. Śnieg jest rzadkością w obszarach przybrzeżnych Morza Egejskiego i bardzo rzadko w obszarach przybrzeżnych Morza Śródziemnego.

 

Turystyka w Turcji charakteryzuje się wysokim wzrostem w ciągu ostatnich dwudziestu lat, i stanowi ważną część gospodarki. Wakacje w Turcji, plaże, rejsy statkiem, przysmaki tureckie to wszystko przyciąga gości z Europy Zachodniej, którzy mają kluczowe znaczenie dla tureckiego przemysłu turystycznego. Większość ośrodków znajdują się wzdłuż południowo-zachodniego i południowego wybrzeża, zwanego Riwierą Turecką, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego w pobliżu Antalyi. Antalya jest również uważana jako stolica turystyki Turcji. Główne kurorty to Kemer, Belek, Side, Bodrum, Fethiye, Marmaris, Kusadasi, Cesme, Didim i Alanya. Wiele atrakcji kulturalnych w innych częściach kraju to tereny w Efezie, Troi, Pergamon, Pamukkale, Hierapolis, miasta i krajobrazy Kapadocji. Mimo, że stolica Ankara ma zabytkową starówkę, mimo to nie jest celem turystycznym a raczej przystankiem dla turystów, którzy udają się do Kapadocji. Miasto cieszy się doskonałą bazą kulturalną.

 

 

 

Newsletter

Dopisz się do newslettera i bądź na bieżąco informowany o promocjach i nowościach:
Travelzone.pl zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa transakcji z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii szyfrowania danych
we współpracy z profesjonalnymi partnerami oferującymi bezpieczne płatności internetowe dla sklepów i serwisów,
akceptację kart Visa, MasterCard/EuroCard, JCB, Diners Club, Maestro i Visa Electron
a także szybkich przelewów internetowych (takich jak mTransfer, iPko).
Biuro Obsługi Klienta:

+48 801 00 31 26 (infolinia)
+48 24 36 23 996

pon.-pt. 09:00-19:00
sob.-niedz. NIECZYNNE

Formularz kontaktowy Tagi

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - szczegóły

DOTACJE NA INNOWACJE FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz regulamin serwisu. Akceptuję Czytaj więcej