• oferty last minute 10 touroperatorów

2014-09-15 10:11:16

Włochy - informacje praktyczne, wycieczki fakultatywne, regiony

Południowe Włochy lub inaczej Mezzogiorno to tradycyjne określenie południowych regionów Włoch, obejmujących południową część kontynentalnego półwyspu Apenińskiego i Sycylii. Nazwa zbiega się z regionami administracyjnymi Basilicata, Kampania, Kalabria, Apulia, Sycylia i Sardynia. Wyspa Sardynia, pomimo posiadania niewiele wspólnego z innymi włoskimi regionami południowymi z powodów historycznych i kulturowych, jest również wliczana do regionu południowych Włoch.

wlochy wycieczki 


Południowe Włochy niosą ze sobą unikatowe dziedzictwo kultury. Oferują one wiele głównych atrakcji turystycznych, takich jak Pałac Caserta, na wybrzeżu Amalfi, Pompeje i inne stanowiska archeologiczne (wiele z nich jest chronionych przez UNESCO). Istnieje również wiele starożytnych miast greckich w południowych Włoszech, które zostały założone kilka wieków przed rozpoczęciem Republiki Rzymskiej. Niektóre z plaż, lasów i gór są zachowane w kilku parkach narodowych. Głównym przykładem jest La Sila, górzysty płaskowyż obejmujący prowincje Cosenza i Catanzaro w Kalabrii.
 

wlochy wczasy


Południowe Włochy tworzy dolna część "buta" półwyspu Apenińskiego, zawierająca kostkę (Kampania), palec (Calabria), łuk (Basilicata) i piętę (Apulia), wraz z Sycylią. Na wschodnim wybrzeżu jest Adriatyk, prowadząc do reszty Morza Śródziemnego poprzez Cieśninę Otranto (nazwa pochodzi od największego miasta na końcówce "pięty"). Na Adriatyku, na południe od "ostrogi" buta, na półwyspie Monte Gargano; na Morzu Tyrreńskim, Zatoka Salerno, Zatoka Neapolitańska, Zatoka Policastro i Zatoka Gaeta, każdy nazwana z uwagi na duże nadmorskie miasta. Wzdłuż północnego wybrzeża Zatoki Salerno i na południu Półwyspu Sorrento działa na wybrzeże Amalfi. Przy końcu półwyspu jest Wyspa Capri.

wlochy wycieczki objazdowe
 
Klimat podlega wpływom Morza Śródziemnego z wyjątkiem najwyższych wzniesień i półpustynnych wschodnich odcinków w Apulii, wzdłuż Morza Jońskiego w Kalabrii i południowych odcinkach Sycylii. Największym miastem w południowych Włoszech jest Neapol. Bari, Tarent, Reggio Calabria, Foggia i Salerno to kolejne największe miasta w okolicy. Region jest geologicznie bardzo aktywny (z wyjątkiem Salento w Apulii) i wysoce sejsmiczny.

Newsletter

Dopisz się do newslettera i bądź na bieżąco informowany o promocjach i nowościach:
Travelzone.pl zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa transakcji z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii szyfrowania danych
we współpracy z profesjonalnymi partnerami oferującymi bezpieczne płatności internetowe dla sklepów i serwisów,
akceptację kart Visa, MasterCard/EuroCard, JCB, Diners Club, Maestro i Visa Electron
a także szybkich przelewów internetowych (takich jak mTransfer, iPko).
Biuro Obsługi Klienta:

+48 801 00 31 26 (infolinia)
+48 24 36 23 996

pon.-pt. 09:00-19:00
sob.-niedz. NIECZYNNE

Formularz kontaktowy Tagi

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - szczegóły

DOTACJE NA INNOWACJE FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz regulamin serwisu. Akceptuję Czytaj więcej