Sri Lanka Przewodnik
Stolica: Kolombo
Spis treści
SRI LANKA
(Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanka) – państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon (pod tą nazwą znane do 1972) wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od zachodu oblewane przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Największe miasta kraju to: Kolombo, Dehiwala, Moratuwa, Dżafna, Kandy, Galla
Ustrój polityczny
Sri Lanka jest demokratyczno-socjalistyczną republiką w ramach Wspólnoty Narodów. Zgodnie z konstytucją z 16 sierpnia 1978 głową państwa jest prezydent, który stoi na czele rządu i jest naczelnym dowódcą armii. Wybierany jest w wyborach powszechnych maksymalnie na dwie 6-letnie kadencje. Prezydent, spośród członków parlamentu, powołuje premiera i w konsultacji z nim ministrów rządu. Premier zastępuje prezydenta we wszystkich przypadkach uniemożliwiających pełnienie przez niego swojej funkcji.
Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu, do którego wybieranych jest 225 deputowanych na 6-letnią kadencję.
Oficjalną stolicą kraju jest Kotte (Sri Jayawardenepura Kotte), do którego przeniesiono parlament w celu zdecentralizowania Kolombo. Wciąż jednak większość instytucji centralnych znajduje się w Kolombo, z którego będą w przyszłości przenoszone. Z racji, że Kotte jest faktycznie jednym z przedmieść Kolombo, zwykle nie jest traktowane jako osobna aglomeracja.
Historia
Historyczna cywilizacja istnieje na wyspie nieprzerwanie od VI stulecia p.n.e., po podboju wyspy przez Indusów pod wodzą Sinhali, który założył państwo nazwane jego imieniem. Prężne państwo syngaleskie buddyjskie ze stolicą w Anuradhapurze kwitło na wyspie w latach 200 p.n.e. – 1200. Następnie inwazje Tamilów i innych zewnętrznych najeźdźców zepchnęły cywilizację syngaleską na południe wyspy i doprowadziły do jej rozsypki na kilka księstw feudalnych.
Od 1505 wybrzeża wyspy zostały stopniowo opanowane przez Portugalię. W latach 1638-1658 miejsce Portugalii stopniowo zajęła Holandia. Następnie w 1796 roku kontrolę nad wyspą przejęła Wielka Brytania. W 1815 Brytyjczycy pokonali ostatniego miejscowego króla i stworzyli Królewską Kolonię Cejlonu. Pod ich rządami na wyspie powstała gospodarka kolonialna oparta na plantacjach herbaty, gumy i kokosów. W 1931 Wielka Brytania dała Cejlonowi ograniczoną autonomię, ponownie rozszerzoną w 1946. Wyspa uzyskała pełną niepodległość 4 lutego, 1948.
22 maja 1972 oficjalnie zmieniono nazwę państwa na Sri Lanka i proklamowano republiką (do tej pory była dominium z gubernatorem reprezentującym brytyjskiego monarchę).
W 1983 wybuchła wojna domowa z Tamilami, tworzącymi dużą mniejszość skupioną na północy wyspy, którzy domagają się własnego, niepodległego państwa. Wojna ta, z mniejszym lub większym natężeniem, toczy się do dzisiaj. Od 2001 utrzymuje się zawieszenie broni, a siły Tamilów kontrolują obszary na północy i wschodzie wyspy.
26 grudnia 2004 roku największe od prawie pół wieku podwodne trzęsienie ziemi wywołało falę tsunami, która spowodowała znaczne szkody nie tylko na Sri Lance, ale także w Tajlandii, Indonezji i na Malediwach – zginęło około 300 000 osób. Sri Lanka bardzo ucierpiała – zginęło na niej ponad 40 000 osób, wiele innych jest zaginionych. Ucierpiała na tym ponadto gospodarka wyspy (brakuje rąk do pracy), całe nabrzeże jest zniszczone, turyści boją się przyjeżdżać na tę wyspę z obawy przed tsunami.
Gospodarka
Głównym źródłem utrzymania na Sri Lance stanowi rolnictwo, ale rozwija się także handel i przemysł, ten ostatni zwłaszcza wokół stolicy kraju – Kolombo. Jest to jeden z niewielu krajów, w których licznie występują szlachetne kamienie – ze Sri Lanki pochodzi na przykład 400-karatowy szafir Blue belle of Asia.
źródło: wikipedia.org
Informacje praktyczne
NA GRANICY
* Przy wjeździe do Sri Lanki wymagana jest wiza. Dla turystów zamierzających przebywać na Sri Lance do 30 dni nie ma obowiązku ubiegania się o wizę przed przyjazdem do tego kraju. Wizę otrzymuje się na lotnisku bądź na granicy. Jest ona bezpłatna.
* Koszt wizy turystycznej (jednokrotnej, ważnej 3 miesiące) wynosi 48 USD; jest ona wydawana przez Ambasadę Sri Lanki w Warszawie.
* Władze lankijskie udzielają również obywatelom polskim bezpłatnych wiz wjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres 1 miesiąca. Istnieje możliwość przedłużenia okresu ważności wizy w miejscowych biurach imigracyjnych.
* Wjazdy w celach innych niż turystyczne, np. wjazdy biznesowe czy tranzytowe, wymagają uzyskania odpowiedniego rodzaju wizy w Ambasadzie Sri Lanki w Warszawie.
* Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum rok.
* Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego.
* Każdy cudzoziemiec powinien być wyposażony w środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.
* Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.
* Próby przemytu narkotyków karane są pozbawieniem wolności do kary śmierci włącznie.
Oto ilości towarów, jakie możesz wywieźć legalnie, bez opłacania cła, do Polski:
Wyroby tytoniowe: 250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, lub każdy z tych towarów w odpowiednich proporcjach.
Alkohol i napoje alkoholowe: 1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% obj. lub 2 litry wyrobów winiarskich lub 5 litrów piwa.
Inne towary: rzeczy zwyczajowo traktowane jako upominki do wartości całkowitej 175 Euro (osoby powyżej 18l.) – w tym wyroby spirytusowe oraz napoje alkoholowe inne niż wyroby winiarskie i piwo – nie więcej niż 1 l, piwa – nie więcej niż 2 l, wyrobów tytoniowych – nie więcej niż 100 sztuk papierosów albo nie więcej niż 25 sztuk cygar, albo do 100 g tytoniu; do 90 E (osoby poniżej 18 l.) – z pominięciem napojów alkoholowych.
BEZPIECZEŃSTWO
* Oficjalnie nie ma żadnych ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Jednak mimo postępującego procesu pokojowego lepiej nie podróżować w północno-wschodnie regiony opanowane przez separatystów tamilskich.
ZDROWIE
* Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zaleca się wcześniejsze zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.
* Koszt dziennego pobytu w szpitalu publicznym wynosi około 30 USD plus wynagrodzenie lekarza i koszt medykamentów.
* Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia osobowego.
* Ubezpieczenie komunikacyjne miejscowych towarzystw ubezpieczeniowych jest obowiązkowe. Polisy polskich firm nie są uznawane.
PRZYDATNE INFORMACJE
* Kierowcy muszą się legitymować międzynarodowym prawem jazdy ważnym na Sri Lankę.
* Obowiązuje ruch lewostronny.
* Wprawdzie przejazdy taksówkami podrożały w ostatnim czasie, ale i tak są stosunkowo tanie. Niewiele taksówek jest wyposażonych w taksometry, dlatego radzimy ustalić cenę przejazdu przed rozpoczęciem podróży.
* Ze względu na ruch lewostronny oraz odmienne od naszych interpretacje zasad ruchu obowiązującego na Sri Lance odradzamy wynajem samochodu.
* Opuszczając wyspę, można dokonać wymiany waluty pod warunkiem okazania kwitu poprzedniej wymiany. Wymiany waluty można dokonać w oficjalnych punktach wymiany.
* W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne komórki policji, wyodrębnione do udzielania pomocy turystom.
* Średnia temperatura na wybrzeżu wynosi 27°C, a na terenach górzystych 19°C. Temperatury w Kolombo wahają się od 16°C do 28°C. Pora deszczowa trwa od maja do września.
* Trzyminutowa rozmowa z Europą kosztuje ok. 800 LKR.
* Różnica czasu: zimą + 5 godzin, latem + 4 godziny.
POMOC KONSULARNA
Sri Lanka znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).